Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Stimulent insertie

Buna ziua. As dori sa aflu daca, dupa noua Hotarare pentru modificarea
și completarea Normelor metodologice privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, pentru a beneficia de stimulent de insertie , trebuie sa te intorci la munca cu cel putin 60 de zile sau 90 de zile inainte ca copilul sa implineasca 2 ani? Exista vreun articol care sa sugereze ca ar trebui sa te intorci inainte cu 90 de zile?
Multumesc

Din OUG 111/2010 asa cum a fost modificata de Legea 66/2016 pentru modificarea si completarea OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 7
(1) Persoanele care, in perioada in care sunt indreptatite sa beneficieze de concediul pentru cresterea copilului, prevazut la art. 2 alin. (1), obtin venituri supuse impozitului potrivit art.3 au dreptul la un stimulent de insertie in cuantum lunar de 50% din cuantumul minim al indemnizatiei stabilit la art. 2 alin. (2).

(2) Pentru persoanele care obtin venituri supuse impozitului potrivit art. 3, cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani, respectiv 3 ani, in cazul copilului cu handicap, acordarea stimulentului de insertie se prelungeste astfel:
a) pana la implinirea de catre copil a varstei de 3 ani;
b) pana la implinirea de catre copil a varstei de 4 ani, in cazul copilului cu handicap, fara a beneficia in aceasta perioada de prevederile art. 31 alin. (1) si (2).
Daca copilul implineste 2 ani pe 5 septembrie 2016, eu ma intorc la munca pe 4 iulie (aproximativ), indiferent daca tatal isi ia sau nu concediu?

1. Articolul citat de mine din OUG 111/2010 spune "...cu cel putin 60 de zile inainte de implinirea de catre copil a varstei de 2 ani... " fara sa pomeneasca de luna de CCC care trebuie luata de tatal copilului.

2. Astfel de amanunte le vom lamuri cand vor aparea modificarile la Normele de aplicare a OUG 111/2010, in a doua jumatate a lunii iunie.