Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate

Buna ziua,
Ce pot face daca termenul de 126 de zile de concediu de maternitate a unei angajate expira inaintea epuizarii celor 42 zile obligatorii de concediu postnatal ?
Cum emit decizia de suspendare a CIM ?
Multumesc in avans pentru raspuns
1. Suspendarea CIM pentru intrarea in CCC se poate face incepnd cu a 43-a zi de la nasterea copilului.

2. Pentru zilele ramase neacoperite (pana la 42) se poate lua concediu medical, concediu de odihna, concediu fara plata sau poate reveni la munca.