Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Beneficiez de indemnizatie daca ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Beneficiez de indemnizatie daca ...

In perioada 30 aprilie 2013 - 30 aprilie 2015 am beneficiat de concediu pentru cresterea copilului. la 1 mai 2015 am fost reangajat la firma la care lucram. la 1 iunie 2015 mi-a fost intrerupt din nou contractul de munca pana la 1-10-2015 pe motiv ca am avut un contract de munca in strainatate. Avand in vedere ca odata cu intreruperea contractului situatia a fost publicata in Revisal cu toate cheltuielile declarate facandu-se incheiere de an . iar de la data de 1-10-2015 pana la 28-04-2016 am doar 7 luni lucrate din cele 12 obligatorii pot beneficia de indemnizatie de crestere sau trebuie sa depun dosarul abia dupa intrarea noii legi in vigoare daca conform celei vechi nu sunt eligibil? pot depune dosarul si acum si atunci sau e destul doar o singura depunere dupa data de 1 iulie? .. mentionez ca de la anps mi-au spus ca daca depun cererea atunci plata indemnizatiei va incepe cu acea data de 1 iulie.
Pe ce data s-a nascut ultimul copil?
28 aprilie 2016
@ geood1

In speta, dupa intrarea in vigoare a noilor prevederi - 01.07.2016, perioada eligibila pentru CCC este mai 2014 - aprilie 2016.

Daca in aceasta perioada aveti 12 luni in care ati realizat venituri supuse impozitului pe venit, atunci beneficiati de indemnizatia pentru CCC.
1. Dupa ce sotia termina concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) puteti solicita dvs. concediu crestere copil (CCC).

2. Cele 12 luni eligibile sunt mai 2015 - aprilie 2016.

3. - In lunile iunie - septembrie 2016 spuneti ca ati lucrat in strainatate cu contract individual de munca.
- Daca ati lucrat in UE aceasta perioada este eligibila pentru a beneficia de CCC in Romania.
- Trebuie sa anexati la dosar "copia contractului de muncã sau, dupã caz, dovada eliberatã de angajatori ori de autoritãţile competente strãine sau române, tradusã şi legalizatã, care sã ateste perioadele în care au fost realizate activitãţi profesionale şi care sunt totalizate conform prevederilor Regulamentului (CE) nr. 883/2004 al Parlamentului European şi al Consiliului din 29 aprilie 2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socialã, denumit în continuare Regulamentul nr. 883/2004 şi ale Regulamentului (CE) nr. 987/2009 al Parlamentului European şi al Consiliului din 16 septembrie 2009 de stabilire a procedurii de punere în aplicare a Regulamentului (CE) nr. 883/2004 privind coordonarea sistemelor de securitate socialã, precum şi veniturile aferente acestor activitãţi, inclusiv cele provenite din perioadele de şomaj şi concedii medicale" (din Normele de aplicare a OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor, art. 6, alin. (5), lit. g).
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Update:

Din proiectul de HG pentru modificarea și completarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Ordonanței de urgență a Guvernului nr.111/2010 privind concediul și indemnizația lunară pentru creșterea copiilor, aprobate prin Hotărârea Guvernului nr.52/2011

Art. III – Persoanele care înainte de intrarea în vigoare a Legii nr.66/2016 nu îndeplineau condițiile de acordare a drepturilor prevăzute de Ordonanța de urgență a Guvernului nr.111/2010, cu modificările și completările ulterioare, pot solicita stabilirea dreptului după data de 1 iulie 2016, dacă se încadrează în condițiile prevăzute de art. 2 alin.(1) din Ordonanța de urgență a Guvernului nr.111/2010, astfel cum a fost acesta modificat prin Legea nr.66/2016.