Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... contract leasing -pers,fizica, dar statut de pers ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

contract leasing -pers,fizica, dar statut de pers juridica?????????

Buna seara!
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta destul de spinoasa:am un autoturism kia c`eed achizitionat in regim de leasing acum 2 ani prin bcr leasing. Contractul l-am facut pe persoana fizica, iar politele casco si rca sunt separat (adica nu sunt incluse in rata de leasing), insa m-am gandit sa le fac tot la bcr asigurari ( sa fie la un loc).
In primul an am fost taxat ca si client pers.fizica, iar de anul trecut m-au incadrat la pers.juridica, motivand ca apare la proprietar soc.de leasing -bcr leasing, insa pe chitanta cu care platesc apare numele meu nicidecum soc si C.U.I.-ul soc.Eu nu sunt persoana juridica , iar contractul este incheiat pe persoana fizica, iar ei imi spun ca ma incadreaza la pers.juridica, unde tariful este de 750 ron in contextul in care eu nu am nicio dauna si nicio amenda, iar cand i-am intrebat de reducere (avand in vedere ca sunt clientul lor de 2 ani si nu am nici daune) mi s-a spus ca nu fac asa ceva : se aplica standard fiind si in leasing....iar daca intri pe site vezi reduceri la ei........
Sincer mi se pare jecmeneala pe fata sau furt cu acte chestiunea asta de interpretare lingvistica pers.fiz./juridica.
In cazul asta contractul meu este nul??????
Fiecare societate face ce vrea pe banii oamenilor??????
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns clar si explicit.
Va multumesc din suflet si sper sa ma ajutati.

ps.scz pt invitatie(bajbaiam ....sunt nou)

am accesat si site-ul de informare CEDAM si nu este stipulat nicaieri ceva de genul asta
va rog.....ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret ( imi expira polita- luni trebuie sa o reinnoiesc)va multumesc
:sorry::sorry::(:((
foxi, utilizator
foxi a scris:

Buna seara!
Va rog frumos sa ma lamuriti si pe mine intr-o privinta destul de spinoasa:am un autoturism kia c`eed achizitionat in regim de leasing acum 2 ani prin bcr leasing. Contractul l-am facut pe persoana fizica, iar politele casco si rca sunt separat (adica nu sunt incluse in rata de leasing), insa m-am gandit sa le fac tot la bcr asigurari ( sa fie la un loc).
In primul an am fost taxat ca si client pers.fizica, iar de anul trecut m-au incadrat la pers.juridica, motivand ca apare la proprietar soc.de leasing -bcr leasing, insa pe chitanta cu care platesc apare numele meu nicidecum soc si C.U.I.-ul soc.Eu nu sunt persoana juridica , iar contractul este incheiat pe persoana fizica, iar ei imi spun ca ma incadreaza la pers.juridica, unde tariful este de 750 ron in contextul in care eu nu am nicio dauna si nicio amenda, iar cand i-am intrebat de reducere (avand in vedere ca sunt clientul lor de 2 ani si nu am nici daune) mi s-a spus ca nu fac asa ceva : se aplica standard fiind si in leasing....iar daca intri pe site vezi reduceri la ei........
Sincer mi se pare jecmeneala pe fata sau furt cu acte chestiunea asta de interpretare lingvistica pers.fiz./juridica.
In cazul asta contractul meu este nul??????
Fiecare societate face ce vrea pe banii oamenilor??????
Va rog sa ma ajutati cu un raspuns clar si explicit.
Va multumesc din suflet si sper sa ma ajutati.

ps.scz pt invitatie(bajbaiam ....sunt nou)

am accesat si site-ul de informare CEDAM si nu este stipulat nicaieri ceva de genul asta
va rog.....ma poate ajuta cineva cu un raspuns concret ( imi expira polita- luni trebuie sa o reinnoiesc)va multumesc
:sorry::sorry::(:((
X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-(X-( personne ne m`aide?
foxi, utilizator
In contractul de leasing, ce obligatii aveti privind asigurarile (CASCO si RCA) ? Mai precis :cine contracteaza/plateste politele si cine trbuie sa fie trecut la rubrica "asigurat"?
Intr-adevar, la politele incheiate pe perioada de leasing (asimilabil cu o inchiriere), care este multianuala, se calculeaza prima pentru fiecare an, se aduna si se imparte la nr. de ani, avand particularitatea ca nu se aplica bonus/malus anual.
Tot un adevar este si faptul ca pana la expirarea contractului, proprietarul este societatea iar dv. sunteti utilizator.
Foarte probabil, in primul an, ati fost confundat cu un cumparator in rate si s-a gresit intocmirea.Descoperirea a fost facuta la reinnoire.
Ne avand datele necesare, toate sunt numai presupuneri.:hm:
Va multumesc pt raspuns. In contract scrie ca utilizatorul trebuie sa suporte pol.casco/rca.pana aici este ok si e corect;
ceea ce ma nedumireste pe mine este faptul urmator: atata vreme cat eu am un contract din care reiese clar ca nu sunt pers juridica, ci sunt pers fizica, de ce ma incadreaza la pers juridica??Apoi, reiese clar ca nu firma, detinatorul (bcr leasing) face dovada platii acestor polite, ci eu ca si pers fizica.Atunci de ce mi se aplica tariful de persoana juridica????Aici mi se pare un abuz...................
Nu ati inteles faptul ca proprietarul autoturismului(asiguratul) determina modul de calcul al primei (pers.juridica sau pers. fizica) si nu utilizatorul care plateste primele de asigurare.Numai la vanzarea in rate, cumparatorul este si proprietar, determinand modul de calcul al primei.In cazu dv. proprietarul este pers. juridica.
nucu$, utilizator
Dle/dna Foxi
Sunteti taxat corect deoarece nu dvs sunteti proprietarul acelei masinii ci compania de leasing! Dvs sunteti in prezent utilizator si veti deveni proprietar dupa achitarea ultimei rate si a valorii reziduale(daca nmu cumva aceasta valoare reziduala este inclusa in rata masinii).
In primul an mai mult ca sigur ca cei de la BCR asigurari au facut o greseala !
B-)