avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... Examen Barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

Examen Barou

Va salut pe toti!!!!!
Mi-am depus dosaru pentru a participa la examen de admitere in barou.
Imi place si vreau sa profesez.
Poate sa imi spuna si mie cineva ce se intampla cu mine timp de 2 ani din momentu in care am luat promovat examenele de admitere in barou???#-o
Si poate sa ma ajute si pe mine cineva cu aceste sinteze despre care se tot vb sa intru in posesia lor???
Ultima modificare: Vineri, 14 August 2009
catalinbogdan40, utilizator
Cel mai recent răspuns: catalinbogdan40 , utilizator 00:16, 15 August 2009
Dupa promovarea examenului veti avea calitatea de avocat stagiar timp de 2 ani, perioada in care o sa fiti sub indrumarea unui avocat definitiv prin intermediul unui contract de colaborare. Succes
Timo de 2 ani trebuie sa carati geanta unui avocat definitiv care va va indruma catre registratura , arhiva , etc! Practic veti fi un mic ucenic!:D
nu prea incurajator ce ati zis dvs dle Mihai. Si eu mi-am depus dosarul pentru intrarea in profesia de avocat si nu crde ca am motive sa dramatizez in legatura cu ce se va intampla cu mine in perioada admiterii, daca promovez examenul desigur. Catalin cred ca momentan noi trebuie sa ne concentram asupra invatatului, promovarea examenului fiind un pas important, iar o nota cat mai mare, cred eu, chiar si la unele dintre materii, constituie un atu demn de luat in considerare. Oricum in ce priveste stagiatura pot spune ca nu am fobie de cercetare........., iar "caratul gentii" nu cred sa solicite o dezvoltare musculara deosebita. Succes tuturor!
Pana la urma o sa car si geanta o sa aflu unde este si registratura si arhiva.
Dar acest avocat il aleg eu sau baroul mi-l da????
Dar problema cea mai mare este daca va doriii sa ma invete meserie.
Sau voi fi obligat s-o fur

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Admitere barou Gaita Emilia Elena Gaita Emilia Elena M-ar interesa sa stiu daca se poate da examenul de admitere in profesia de avocat fara sa ai o recomandare de la un cabinet de avocatura sau de la un ... (vezi toată discuția)
Intrarea in profesia de avocat topolicianu topolicianu CARE SUNT PASII CARE TREBUIE URMATI PT. INTRAREA IN PROFESIA DE AVOCAT DUPA TERMINAREA FACULTATII DE DREPT?VA MULTUMESC! (vezi toată discuția)
In timpul celor doi ani dupa admiterea in profesie daca nu gasesc indrumator pot lucra in alta parte? ContSters89182 ContSters89182 Buna ziua. Daca cineva reuseste la examenul de admitere barou, si nu gaseste pe parcursul a cei 2 ani avocat indrumator, poate lucra in tot acest timp la ... (vezi toată discuția)