Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda rovigneta pentru firma radiata
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda rovigneta pentru firma radiata

Buna ziua,
Am detinut o societate de transport, care acum este inchisa si radiata. Acum o saptamana am primit de la cnadr o amenda pentru rovigneta din noiembrie 2015. 700 ron sau 350 in 48 ore. Daca firma este inchisa si radiata, mai trebuie sa platesc amenda? Exista vreun temei legal?
Bineinteles ca trebuie sa platiti amenda.

Daca proprietarul moare si masina este folosita de mostenitori care savarsesc contraventii nu mai trebuie platite amenzile?;)
Buna ziua,
Depinde cine este contravenientul. Daca amenda este pe societate atunci nu mai platiti, insa daca este pe numele dvs va trebui sa o achitati/ contestati.
OUG nr. 8/2015 - modificarea si completarea unor acte normative
Art. III
31.
(8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data constatarii contraventiei, interval pentru care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelasi vehicul.