Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda vigneta
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda vigneta

Astazi am primit procesul verbal de amenda pt lipsa vigneta in data de 16/04/2016. Nu stiu daca aveam sau nu fiindca e vigneta anterioara si nu am chitanta.

Am descoperit ca, in conformitate cu OUG nr. 8/2015 : (8) Pentru lipsa rovinietei valabile, procesul-verbal se comunica contravenientului in termen de cel mult doua luni de la data constatarii contraventiei, interval pentru care nu se pot incheia alte procese-verbale de constatare a contraventiei pentru lipsa rovinietei valabile pentru acelasi vehicul.

In acest caz sa platesc amenda si sa dau in judecata unitatea emitenta sau pot cumva contesta datorita prezumtiei de prescriptie ?
Cum ati intrat in posesia procesului verbal?
Prin posta cu confirmare de primire sau a fost afisata de un angajat al CNADNR?
Procesul verbal este semnat de agentul constatator?