avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Acte in dosarul care se depune la ANAF pentru ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Acte in dosarul care se depune la ANAF pentru inregistrare in scopuri de tva?

Buna ziua,
Suntem o firma care datorita depasirii plafonului de 220.000 lei trebuie sa devenim platitori de tva.
Dorim sa stim care sunt actele pe care trebuie sa le contina dosarul care se depune la ANAF.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:02, 29 Mai 2016
"Înregistrarea în scopuri de TVA este condiționată de depunerea la Fisc de către contribuabili a unei declarații pe proprie răspundere (formularul 088) și a unei cereri.
......
Contribuabililor le sunt solicitate și acte justificative ale informațiilor înscrise în declarație.
De exemplu, firmele trebuie să depună, alături de formularul 088, și documente precum:
- actele de studii ale administratorilor,
- documente care să ateste natura și cuantumul veniturilor brute realizate de administratori sau asociați în ultimul an,
- copii după contractele de muncă încheiate de firmă (dacă ele există)
- copii după extrase de cont sau alte documente bancare ce atestă existența conturilor bancare active deschise de societatea care solicită înregistrarea în scopuri de TVA."
detalii :
www.avocatnet.ro/content/art...

www.avocatnet.ro/content/art...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Formular 088 ilmir1 ilmir1 bun ziua Anul trecut am schimbat administratorul firmei adica nu mai este sotia sunt eu. Astazi am primit de la ANAF o notificare ca trebuie sa depun ... (vezi toată discuția)
Trecerea pragului de tva - se acordă plătitor de tva automat? actoh actoh Dețin un SRL și nu sunt plătitor de TVA. Sunt foarte aproape de pragul de TVA. Devin automat plătitor de TVA? Am înțeles că ar urma să fiu invitat la ... (vezi toată discuția)
Lnregistrare in scopuri de tva asoalin asoalin Buna ziua, Ma numesc Asofroniei Alin si undeva la inceputul anului am deschis un SRL ca neplatitor de TVA. A venit si ziua in care am depasit plafonul si ... (vezi toată discuția)