Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... pasi simpli de urmat pentru a inchiria uscatorul?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

pasi simpli de urmat pentru a inchiria uscatorul?

din ce am citit pe acest forum, uscatorul nu poate fi vandut ci doar: inchiriat, concesionat sau dat in folosinta.
administratorul asociatie nu prea a fost in stare sa ma lamureasca ce trebuie facut ca sa inchiriez uscatorul.

puteti va rog sa-mi spuneti, pasii (simpli cred) care ar trebui facuti (de mine, de administrator) ca sa reusesc sa inchiriez acel uscator? (acord, avize, semnaturi, etc etc). cine stabileste chiria? pe ce baza? valori maxime ale chiriei?

mentionez ca din partea majoritatii locatarilor exista vointa ca acel uscator sa fie inchiriat, pentru ca banii rezultati sa fie folositi in mici renovari (de fapt majoritatea locatarilor ar vrea chiar sa vanda spatiul :D)
Potrivit art.24 din lg. 230 (1)Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
In aceste conditii decizia adunarii nu trebuie sa fie luata in proportie de 100%.
Implicarea avocatului desigur ca nu este obligatorie.
V-as recomanda insa acest lucru nu de alta dar daca nu cuprindeti toate clauzele necesare in acest contract .... s-ar putea sa aveti nevoie de el peste un an sau doi. .... Zic si eu din experienta ... Peste un an va trebui sa dati avocatului mai mult decat ati platit chiria. :)

apaidiu a scris:

Potrivit art.24 din lg. 230 (1)Adunarea generală poate adopta hotărâri, dacă majoritatea proprietarilor membri ai asociaţiei de proprietari (jumătate plus unu) sunt prezenţi personal sau prin reprezentant legal.
In aceste conditii decizia adunarii nu trebuie sa fie luata in proportie de 100%.
Implicarea avocatului desigur ca nu este obligatorie.
V-as recomanda insa acest lucru nu de alta dar daca nu cuprindeti toate clauzele necesare in acest contract .... s-ar putea sa aveti nevoie de el peste un an sau doi. .... Zic si eu din experienta ... Peste un an va trebui sa dati avocatului mai mult decat ati platit chiria. :)

cum ramne cu acordul "obligatoriu" al celor direct afectati, adica al vecinilor comuni cu acel spatiu? cum zice useru de mai sus, cica vecinii direct afectati trebuie sa fie 100% de acord, altfel nimic nu se intampla

bbking, utilizator
un pic off-topic - se poate concesiona uscatorul? Stiam ca concesiunea este posibila doar in cazul proprietatilor statului. Pentru restul stiam ca este doar inchiriere/comodat sau vanzare-cumparare.
Legea 230/2007 specifica foarte clar:
Art. 39. - Proprietatea comună poate fi utilizată de către terţi, persoane fizice sau juridice, de drept public ori de drept privat, numai cu acordul majorităţii proprietarilor membri ai asociaţiei şi al proprietarilor direct afectaţi de vecinătate, în baza unui contract de închiriere, de folosinţă sau de concesiune.

S-a discutat de multe ori pe aceasta tema si asa cum arata clar legea , dupa aparitia ei in 2007 nu se mai pot vinde spatiile comune. Dar unii sustin ca s-ar mai putea vinde, in anumite conditii de acord 100% , facand acte de vanzare cumparare cu fiecare proprietar, aducand modificari de cota indiviza la actele de proprietate ale tuturor apartamenterlor prin recalcularea acestei cote, etc.
Ma gandesc ca se refera la concesiune in cazul in care proprietar este statul. Altfel eu am gasit asa:

(dr. adm.) - O conventie intre stat si concesionar prin care ultimul capata dreptul de a exploata terenuri petroliere, miniere, intreprinderi etc. apartinand statului (proprietatii publice). Potrivit art. 135, alin. 5 din Constitutia Romaniei bunurile proprietate publica ce apartin statului (bogatiile subsolului, caile de comunicatie, marea teritoriala etc.) pot fi concesionate, inchiriate sau date in administrare regiilor autonome, in conditiile legii. Concesiunea poate fi acordata in forme diferite. Concesionarea se face in baza unui contract prin care o persoana, numita concedent, transmite pentru o perioada determinata, unei alte persoane, numita concesionar, care actioneaza pe riscul si pe raspunderea sa, dreptul si obligatia de exploatare a unui bun, a unei activitati sau a unui serviciu public, in schimbul unei redevente.
[ link extern ]

CONCESIÚNE, concesiuni, s.f. Convenție prin care o persoană (fizică sau juridică) dobândește dreptul de a exploata anumite servicii publice sau anumite bunuri ale statului, în schimbul unor beneficii care revin acestuia din urmă. ♦ Bunurile care formează obiectul acestei convenții. [Pr.: -si-u-] – Din fr. concession, lat. concessio, -onis.
[ link extern ]

Si prin legi am gasit doar referiri la concesiune de bunuri proprietate publica (Ordonanta de Urgenta nr. 54 publicata in M. Of. Nr. 569 din data de 30.06.2006 , Legea 219/1998 modificata prin legea 528/2004).
In lege scrie contract de inchiriere, de folosinta sau de concesiune. Presupun ca sunt 3 variante deoarece ele sunt diferite si nu cred ca se pot aplica toate in acelasi caz - daca ar fi echivalente ar fi unul singur. Probabil se poate concesiona daca se intrunesc conditiile legale ale concesiunii. Si cred ca prima este ca acel spatiu sa fie proprietate publica. Un jurist poate ne da cateva lamuriri.