Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... difuzare inregistrare video pe o statie TV
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

difuzare inregistrare video pe o statie TV

buna ziua,

in urma cu ceva timp am filmat, utilizand camera de bord din masina, un eveniment rutier. Aceasta inregistrare am uploadat-o pe youtube, iar acum cateva zile aceasta inregistrare a fost difuzata de catre o statie TV fara a avea acordul meu de utilizare. Imi puteti spune daca aceasta televiziune a incalcat drepturile de autor?
multumesc
Depinde, scurte fragmente pot constitui utilizare cinstita, altfel ar fi o incalcare a drepturilor de autor. De asemenea, nu cunoasteti daca YouTube le-a oferit o licenta pentru a redistribui acele imagini, functie de licenta pe care ati ales-o in prealabil pentru acel video. A pune un video pe YouTube nu presupune doar drepturi, ci si obligatii.