Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Legea 8/1996 Privind dreptul de autor si drepturile ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Legea 8/1996 Privind dreptul de autor si drepturile conexe

Buna seara,

Speta: realizam un video (mai exact filmari din trafic; dashcam), il editam (muzica, efect etc.) si il uploadam pe Ytb. Dupa cum bine stim, Ytb-ul iti da posibilitate sa alegi daca video-ul tau poate fi embedded sau nu.

In cazul in care ai ales sa ca video-ul tau sa fie "embeddat", il pui pe un blog, si in cazul in care o televiziune sau alt site iti 'embeddeaza' video-ul, legea 8/1996 se mai aplica, daca nu se solicita acordul autorului? Sau nu se cere acordul autorului dar se precizeaza acesta/sursa?

In ce masura poate fi considerat un fisier video ca fiind opera? In ce masura contamineaza legea 8/1996 regulile/termenii/conditiile impuse de Youtube?

Sper ca m-am facut inteles.

Multumesc!:)
Drepturile de autor le detineti dvs. si ati fost de acord cu una din licentele YouTube (normala sau Creative Commons, ultima permite reutilizarea de catre oricine).

Ati conferit YouTube o licenta care permite licentierea materialelor postate de dvs. catre oricare alt utilizator sau canal media care beneficiaza de acord pentru redifuzarea materialelor postate, la libera alegere a YouTube.

Vedeti [ link extern ]

(punctele 8 si 9).

Fragmentele folosite in scop de critica, citare, comentariu, parodie, etc., intra la utilizare cinstita si nimeni nu are nevoie de a obtine vreo permisiune pentru a utiliza in mod cinstit materialele produse de altii.
Multumesc mult pentru raspuns!
Toata nelamurirea mea rezulta din faptul ca Ytb iti spune ca le acorzi lor o licenta, insa tot tu ramai proprietarul 'operei'. Totusi, mi se pare logic ca daca esti de acord cu upload pe ytb si esti de acord si ca video-ul tau sa poata fi embedded, in cazul in care un site iti publica video-ul, sa nu fie nevoit sa iti ceara permisiune.
Seara faina!