Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun propriu sau comun al sotilor ?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun propriu sau comun al sotilor ?

Buna ziua,

Conform NCC, ce se intampla cu un bun imobil achizitionat (contract vanzare/cumparare) de unul din soti inainte de casatorie in cazul unui partaj? Poate deveni proprietate comuna in vreo situatie? Dobandeste celalalt sot vreun drept asupra lui?

Multumesc!
este bun propriu, nu intra la partaj
nu intra la partaj nici daca s-a luat prin credit si pe perioada casatoriri amandoi avand venituri comune au contribuit la plata acelor rate?
Casa în sine fiind bun propriu nu poate intra la nici un fel de partaj.
Și creditul a fost tot o datorie proprie, fără cocreditor la momentul respectiv, fiind contractat în nume propriu de către debitor.
Da, legea romana, atat cea vechea cat si cea actuala are aceeasi reglementare cu privire la situatia juridica a bunurilor proprii.

Doar in sistemul de drept anglo-saxon bunurile dobandite inainte de incheierea casatoriei intra la partaj intrucat sunt considerate bunuri comune daca nu se incheie conventie prenuptiala.

In Romania este alt sistem de drept.