Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Ce trebuie sa fac daca in urma decesului ambilor parinti, nu am facut succesiunea, fratele meu nu vrea sa imparta cu mine casa si bunurile?
trebuie dezbatuta succesiunea. Daca nu se poate pe cale amiabila la notar (inteleg ca fratele nu doreste acest lucru), va trebui sa dezbateti succesiunea in instanta
El poate sa nu vrea dar legea il obliga sa vrea si sa imparta masa succesorala conform legii..

In astfel de cazuri mostenirea se imparte prin instanta de judecata.

Oricare dintre mostenitori are dreptul sa deschida succesiunea.
Instanta poate decide si felul in care se imparte o casa cu teren cu tot?
Instanta este cea decide modul de impartire al masei succesorale.

Daca mostenitorii nu se inteleg amiabil atunci se face o expertiza tehnica si hotaraste, X ia 200 mp in stanga, Y ia 200 mp in dreapta, X ia bucataria, Y ia toaleta din fundul curtii si tot asa.
Sau poate decide, X sa ii plateasca o sulta lui Y pentru partea lui sau se vinde tot si se impart banii "frateste".