Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu maternitate

Din cele 126 de zile de concediu de maternitate pot sa iau doar 120? Am avut 31 prenatal si pana la 120 postnatal.si nu as vrea sa le mai iau pe cele 5 ramase ca se pot sa intru in concediu de crestere a copilului cu data de 1.06
Nu sunteti obligata sa luati toate zilele de concediu de maternitate. Asa cum vi s-a spus anterior, sunteti obligata doar la efectuarea a 42 de zile de concediu postnatal.
Dupa terminarea acestei perioade ,va puteti depune dosarul pentru indemnizatie.
1. Puteti sa solicitati concediul de lauzie numai pana la 31.05.2016.

2. - Ce spune medicul de familie nu este prevazut in lege.
- Sa va spuna el unde scrie asa ceva.