Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu prenatal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu prenatal

Buna seara! As dori sa stiu de cate sapt de sarcina se poate intra in prenatal.
Daca am 30 de sapt si 2 zile si imi iau 3 zile de medical(pt copilul de trei ani), imi zicea cineva ca s-ar putea sa ma bage direct in prenatal, desi eu inca mai doresc sa merg la serviciu.
va multumesc mult!
Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 23.
(1) Asiguratele au dreptul la concedii pentru sarcinã şi lãuzie, pe o perioadã de 126 de zile calendaristice, perioadã în care beneficiazã de indemnizaţie de maternitate.

Art. 24.
(1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.

(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
Nu sunteti obligata sa intrati in concediu prenatal , daca nu doriti asa ceva.
Obligativitatea consta in efectuarea celor 42 de zile de concediu postnatal pentru a se putea intra in CCC.
1. Se poate intra in concediu crestere copil (CCC) si fara a efectua cele 42 de zile obligatorii de concediu de lauzie.

2. - Daca mama copilului indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate atunci CCC se acorda incepand ci a 43-a zi de nasterea copilului.
- Daca mama copilului nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate atunci CCC se acorda incepand cu data nasterii copilului.

3. Conform OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã si a Normelor de aplicare a ei:

"concediul postnatal obligatoriu este concediul de 42 de zile pe care salariata mamã are obligaţia sã îl efectueze dupã naştere, în cadrul concediului pentru sarcinã şi lãuzie cu duratã totalã de 126 de zile, de care beneficiazã salariatele în condiţiile legii".

"Pentru protecţia sãnãtãţii mamei şi a copilului este interzis angajatorilor sã permitã salariatelor sã revinã la locul de muncã în cele 42 de zile de concediu postnatal obligatoriu".
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane