Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale prejudiciu
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

prejudiciu

sa-mi spuna si mie cineva in ce lege, articol, este scris ca in situatia in care se creaza un prejudiciu unei societatii, cei care au provocat respectivul prejudiciu raspund in solidar?
Codul civil, codul comercial, codul muncii.
gabescu a scris:

Codul civil, codul comercial, codul muncii.

Eu as adauga si codul penal si legea societatilor comerciale (legea 31/1990 republicata)=D>
haideti sa va spun despre ce este vorba:
o societate comerciala a poluat statia de epurare (evacuand ape uzate a caror continut chimic depaseste valoare prevazuta in contract) a furnizorului de servicii de apa-canal, provocandu-i astfel anumite prejudicii,si am intales ca exista un articol ceva care spune clar ca, in cazul in care o societate provoaca astfel de prejudicii este trasa la raspundere.
sm23 a scris:

o societate comerciala a poluat statia de epurare (evacuand ape uzate a caror continut chimic depaseste valoare prevazuta in contract) a furnizorului de servicii de apa-canal, provocandu-i astfel anumite prejudicii......

Prin urmare, este vorba despre o raspundere civila contractuala (am subliniat precizarea dvs). In acest caz, temeiul de drept al actiunii ar putea fi art. 962, 969, 970 Cod civil coroborat cu art. 1073 si urm. Cod civil.

Daca intre dvs si societatea respectiva nu erau stabilite relatii contractuale, arfi fost vorba despre raspunderii civile delictuale. In acest caz, temeiul de drept al actiunii in raspundere ar fi fost 998 - 999 C.civil.
Cred ca este vorba si de aplicarea principiului "poluatorul plateste" :).