Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... temei legal
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

temei legal

avand in vedere abrogarea art. 893 c. com., care este in prezent temeiul legal in baza caruia poate fi calificat un litigiu intre doua societati comerciale ca fiind litigiu civil sau comercial?
calificarea unui litigiu ca fiind civil sau comercial se face in functie de obiectul acestuia. Determinarea naturii comerciale se face conform disp. art. 3 si urm. a Codului Comercial, inca in vigoare.
multumesc pentru raspuns!

daca insa, temeiul legal al unei actiuni in instanta ar fi rasp civ delictuala (am in vedere aici, in special, art. 998-999 si art. 1000 alin. 3 c. civ.), litigiul ar fi civil sau comercial? (ma refer tot la un litigiu intre 2 soc. com.)
998 si urm reprezinta temeiul de drept al raspunderii si nu are legetura cu calitatea litigiului (dreptul civil reprezinta drept comun pentru alte materii). In speta litigiul este comercial datorita calitatii de comerciant a partilor implicate.