Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire

Buna seara...a venit o poprire pe numele meu la firma luna trecuta si o instiintare catre banca pt acelasi lucru,asa ca angajatorul meu m-a instiintat ca se va efectua poprirea,banca m-a instiintat ca mi s-au blocat conturile...un cont estw de lei pt salar,altul de euro pt diurna...poprirea este pe venit si nu pe cont,e specificat negeu pe alb...asa ca am instiintat banca imdeiat ca acel cont de euro este diurna si trebuie deblocat,asta fiind in data de 04.05.2016...imediat am luat legatura cu executorul,cu firma,pt demersuri...in tot acest timp,desi bamca stia situatia mea si ce spune legea si-a permis sa-mi retraga banii din contul de euro fara instiintarea mea sau acordul meu,a facut conversia in lei si i-a trimis catre contul executor,de acolo banii ajungand la beneficiarul creantei,fara ca executorul sau beneficiarul creantei sa ceara acest lucru...pur si simplu banca a decis si a incalcat legea...am.depus o plangere la.banca iar raspunsul lor a fost ca sistemul a facut asta automat,desi pana sa faca asta au trecu 4 zile de la instiintare...e posibil asa ceva??? ... ideea este ca au cerut executorului banii inapoi,insa banii au ajuns deja la beneficiarul creantei iar acesta nu doreste returnarea lor,e si normal...asa ca banca a gresit iar eu sunt pagubitul oarecum...in opinia mea imi pot recupera banii de la.banca doar printr-o hotarare judecatoreasca....astept opiniile si sfaturile d-voastra,va multumesc
Executorul a trimis bancii adresa de executare pe toate conturile pe care le aveti, asa este legea.
Dvs. trebuie sa dovediti executorului existenta contului pentru diurna cu acte doveditoare de la angajator.
Executorul este obligat sa ridice porirea pe contul de diurna, printr-o adresa pe care o trimite la banca si la angajator.
Banii retinuti abuziv de banca foarte greu sau imposibil ii puteti recupera.

[ link extern ]
gi-jane2, moderator
verificati daca sunteti in termenul legal de 15 zile in care puteti face contestatie la executare.
gi-jane2, moderator