Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Modificarea care o aduce Legea nr. 12/2015....
in cazul in care o persoana la data aparitiei legii nu si-au efectuat concediul de odihna de pe anul 2014, mai beneficiaza de acest drept ?
In opinia mea, da. Dreptul la concediu de odihnă nu se pierde prin neefectuare, chiar daca nu a fost efectuat în anul în curs sau în anul următor.

Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor şi nu poate forma
obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări conform art. 144 alin. (1) şi (2) din Codul muncii.

tinand cont ca Legea a aparut in anul 2015,concediul neefectuat din anul 2014 se solicita in 2016.....poate sa i se acorde concediul?Multumesc!
V-am raspuns deja la intrebare in mesajul anterior.

In opinia mea, da.
Multumesc!