avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concediul de odihna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concediul de odihna

Modificarea care o aduce Legea nr. 12/2015....
in cazul in care o persoana la data aparitiei legii nu si-au efectuat concediul de odihna de pe anul 2014, mai beneficiaza de acest drept ?
Cel mai recent răspuns: gluten , utilizator 11:07, 6 Iunie 2016
In opinia mea, da. Dreptul la concediu de odihnă nu se pierde prin neefectuare, chiar daca nu a fost efectuat în anul în curs sau în anul următor.

Dreptul la concediu de odihnă anual plătit este garantat tuturor salariaţilor şi nu poate forma
obiectul vreunei cesiuni, renunţări sau limitări conform art. 144 alin. (1) şi (2) din Codul muncii.

tinand cont ca Legea a aparut in anul 2015,concediul neefectuat din anul 2014 se solicita in 2016.....poate sa i se acorde concediul?Multumesc!
V-am raspuns deja la intrebare in mesajul anterior.

In opinia mea, da.
Multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Zile concediu restante invatamant katushka katushka Se dau urmatoarele date: - 4 iunie - 9 Oct 2016 - concediu maternitate - 10 Oct 2016 - 7 mai 2018 - CCC pana la 2 ani Care este baza legala pentru a ... (vezi toată discuția)
Concediu neefectuat nic131 nic131 Buna ziua! As dori sa stiu daca un rest de concediu din 2015, poate fi bagat la plata la incetarea cim, in anul 2018, si dupa cat timp se prescrie concediul de ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna M_26 M_26 Buna ziua , Ma puteti ajuta cu o intrebare dupa cat timp se prescrie (pierde) concediul de odihna neefectuat ? (vezi toată discuția)