avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 971 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil iunie 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil iunie 2016

Buna ziua!
Am nascut pe data de 30 martie 2016, si am beneficiat de concediul de sarcina si lauzie pana la data de 31 mai, urmand ca de la 1 iunie sa intru in concediul crestere copil. Cererea pentru suspendarea contractului de munca am facut-o pentru 1 an, stiind ca noua lege (cu 2 ani) e valabila de la 1 iulie. Angajatorul mi-a trimis doar adeverinta cu venitul din ultimele 12 luni (anexa nr. 2), fara decizia de suspendare a activitatii. Nu mai este nevoie si de decizie? Sau trebuie sa fac cererea de suspendare a CIM pentru doi ani? Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:33, 1 Iunie 2016
Este nevoie si de decizia de suspendare a c.i.m..

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediul crestere copil ContSters363911 ContSters363911 Buna ziua!Va deranjez si eu cu o problema… in anul scolar 2014-2015 am fost angajata la scoala pe perioada determinata( 31 aug 2015).In contractul de munca ... (vezi toată discuția)
Calcul indemnizatie pt ccc2 + realizare venituri concediu medical/prenatal ??? english_teacher english_teacher Buna ziua, Sunt in CCC pana pe data de 24 martie 2016 adica pana la implinirea varstei copilului de 1an si 11 luni.Sunt insarcinata din nou urmand sa nasc ... (vezi toată discuția)
Concediu pre si postnatal - suspendare cim anamariagroza anamariagroza buna ziua! am o situatie noua cu o angajata. la data de 01.06.2012 a intrat in concediu pt sarcina si lauzie, acest concediu s-a continuat pana la data de ... (vezi toată discuția)