Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil iunie 2016
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil iunie 2016

Buna ziua!
Am nascut pe data de 30 martie 2016, si am beneficiat de concediul de sarcina si lauzie pana la data de 31 mai, urmand ca de la 1 iunie sa intru in concediul crestere copil. Cererea pentru suspendarea contractului de munca am facut-o pentru 1 an, stiind ca noua lege (cu 2 ani) e valabila de la 1 iulie. Angajatorul mi-a trimis doar adeverinta cu venitul din ultimele 12 luni (anexa nr. 2), fara decizia de suspendare a activitatii. Nu mai este nevoie si de decizie? Sau trebuie sa fac cererea de suspendare a CIM pentru doi ani? Va multumesc!
Este nevoie si de decizia de suspendare a c.i.m..