Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Studii medii
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Studii medii

Buna ziua. as dori si eu sa va adresez o intrebare cu privire la studii!Am terminat liceul fara diploma de bac, apoi am urmat scoala postliceeala cu diploma . Intrebarea mea este cum sant considerata cu studii medii sau gimnaziale? va multumesc!
"Din dispozitiile Legii 1/2011 rezulta ca studiile medii liceale pot fi detinute de persoane absolvente ale invatamantului liceal, studiile fiind finalizate cu diploma de bacalaureat sau cu diploma de absolvire.

Absolvenţii învăţământului liceal primesc diploma de absolvire şi foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional, care atestă finalizarea studiilor liceale şi care conferă dreptul de acces, în condiţiile legii, în învăţământul postliceal, precum şi dreptul de susţinere a examenului de bacalaureat."

Sursa: [ link extern ]
Buna ziua,sunteti considerata absolvent de studii POSTLICEALE.