Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... respectarea nivelului de studii pentru incadrare COR
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

respectarea nivelului de studii pentru incadrare COR

Buna ziua,
In Codul Ocupatiilor este specificat nivelul de studii pentru fiecare ocupatie.
Ce inseamna "studii medii"? Scoala profesionala de 3 ani intra aici?
Cineva mi-a zis ca studii medii = 12 clase.
Adica cei cu scoli profesionale (singurii care au terminat scoala cu o calificare) nu pot fi incadrati aici? De ex. grupa 7126 "Instalatori".
Ce ma fac cand in COR nu mai exista calificarea de pe diploma din 1995?
Multumesc,
"Din dispozitiile Legii 1/2011 rezulta ca studiile medii liceale pot fi detinute de persoane absolvente ale invatamantului liceal, studiile fiind finalizate cu diploma de bacalaureat sau cu diploma de absolvire.

Absolvenţii învăţământului liceal primesc diploma de absolvire şi foaia matricolă, parte a portofoliului educaţional, care atestă finalizarea studiilor liceale şi care conferă dreptul de acces, în condiţiile legii, în învăţământul postliceal, precum şi dreptul de susţinere a examenului de bacalaureat."

Sursa: [ link extern ]

Vedeți și
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Cornel Vasile, Consilier juridic