Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art.68 alin.2 Codul Muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art.68 alin.2 Codul Muncii

Buna ziua! Cf. art.68 alin.2 Codul Muncii:
(2) La stabilirea numarului efectiv de salariati concediati colectiv, potrivit alin. (1), se iau în calcul si acei salariati carora le-au încetat contractele individuale de munca din initiativa angajatorului, din unul sau mai multe motive, fara legatura cu persoana salariatului, cu conditia existentei a cel putin 5 concedieri.
Care sunt articolele de incetare care intra in aceasta categorie?
Va multumesc!
Vioreld, utilizator
Pentru stabilirea numarului de salariati se iau in considerarea numai salariatii concediati individuali in baza art.65 C.mun. , precum si cei concediati colectiv.
Multumesc! Eu credeam ca se iau in considerare si cei cararoa le-a incetat contractul cf. art. 31 (3) - notificare din partea angajatorului.