avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 554 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Active fixe nete
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Active fixe nete

buna cine ma poate ajuta si pe mine.am de calculat rotatia activelor fixe din ratele privind managementul activelor dar problema e ca nu stiu care sunt activele fixe nete?
Pot fi cele circulante sau cele imobilizante sau care sunt cum se calculeaza.Ms mult!
Cel mai recent răspuns: carmen01011958 , moderator 09:56, 4 Iunie 2016
Activele fixe nete =imobilizările corporale -amortizarea
Imobilizările corporale sunt evidențiate în conturile 21x (terenuri, clădiri, mijloace de transport, mobilier...)
Amortizarea aferentă acestor imobilizări este evidențiată în conturile 281x
Viteza de rotație a activelor fixe nete=cifra de afaceri/activele fixe nete

Viteza de rotatie a activelor totale = Cifra de afaceri/total active
Total active=activele circulante+activele corporale nete
Activele circulante=soldurile conturilor de: disponibilitatăți bănești+clienți+alte creanțe comerciale+stocuri+cheltuieli în avans

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Analiza pozitiei financiara a unei intreprinderi din domeniul consultantei financiar contabile stroetania stroetania buna ziua as dori sa apelez si eu la bunavointa dv oastra sa ma ajutati cu o analiza financiara a unei firme a carei indicatori se prezinta astfel: Indicator ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli cu achizitiile de stocuri catalina2013 catalina2013 O firma are ca activitate principala 4511-Comert cu autoturisme si autovehicule usoare ,va rugam sa-mi comunicati daca in contabilitatea societatii noastre ... (vezi toată discuția)