Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Active fixe nete
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Active fixe nete

buna cine ma poate ajuta si pe mine.am de calculat rotatia activelor fixe din ratele privind managementul activelor dar problema e ca nu stiu care sunt activele fixe nete?
Pot fi cele circulante sau cele imobilizante sau care sunt cum se calculeaza.Ms mult!
Activele fixe nete =imobilizările corporale -amortizarea
Imobilizările corporale sunt evidențiate în conturile 21x (terenuri, clădiri, mijloace de transport, mobilier...)
Amortizarea aferentă acestor imobilizări este evidențiată în conturile 281x
Viteza de rotație a activelor fixe nete=cifra de afaceri/activele fixe nete

Viteza de rotatie a activelor totale = Cifra de afaceri/total active
Total active=activele circulante+activele corporale nete
Activele circulante=soldurile conturilor de: disponibilitatăți bănești+clienți+alte creanțe comerciale+stocuri+cheltuieli în avans