Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Gestiune punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Gestiune punct de lucru

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati in urmatoarea situatie.

Este vorba de o firma (servicii IT) care nu a avut punct de lucru pana acum. Firma are cateva contracte cu anumite firme pe partea de service calculatoare si imprimante. Pe parcursul timpului s-au achizitionat marfuri, materii prime in vederea anumitor reparatii.. Momentan exista un stoc de marfuri (destul de mic). Gestiunea a fost tinuta la pretul de intrare. Acum firma doreste sa deschida un punct de lucru cu vanzare papetarie birotica, acesorii IT. Spuneti-mi va rog cum ar trebui sa procedez. Sa creez o noua gestiune cantitativ - valorica la pretul de vanzare ? ( intrucat e vanzarea cu amanuntul a produselor de papetarie - birotica). Insa cum sa diferentiez acel stoc de stocul care va fi la punctul de lucru? Intrucat in balanta apare pe contul 371 si stocul ramas din urma la pretul de intrare. In cazul unui control ar fi o neconcordanta (intre ceea ce este fizic in magazin si ceea ce este in balanta). Si stocul vechi de marfa as putea sa-l pun la vanzare la punctul de lucru? In ce conditii avand in vedere ca a fost inregistrat la pret de intrare?

Va multumesc anticipat!
Puteti crea analitice la contul 371 sa aveti de exemplu 3711 - stocul existent si 3712 stocul de la punctul de lucru.

Si stocul vechi de marfa as putea sa-l pun la vanzare la punctul de lucru?

Transferati in gestiunea de la punctul de lucru facand inregistrarile cu 378 si 4428.
Va multumesc frumos pentru raspuns. Si monografia contabila pentru acest transfer care ar fi?Mentionez ca firma nu este platitoare de tva.
3712 = 3711 cu pretul de achizitie
3712 = 3782 cu adaosul comercial