Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nerespectarea proprietatii intre vecini.
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nerespectarea proprietatii intre vecini.

La cumpararea unui teren intravilan, s-a descoperit ca un vecin a mutat abuziv gardul, luand 250mp din suprafata totala care apare in cadastrul terenului si nu recunoaste actele de proprietate.
In aceasta situatie, cum se poate solutiona???
Multumesc.
Puteti face actiune in granituire conform art.560 NCC,probe:inscrisuri,interogatoriu,expertiza tehnico-judiciara topo-cadastrala pentru stabilirea hotarului intre cele doua terenuri.