Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Pauza legala pentru munca exclusiv la calculator
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Pauza legala pentru munca exclusiv la calculator

Buna ziua,

As avea rugamintea sa imi raspundeti daca este reglementata in vreun fel pauza legala pentru munca exclusiv la calculator. Medicii oftalmologi recomanda o pauza de 10 minute la 2 ore, absolut necesara pentru relaxarea ochilor si evitarea imbolnavirii acestora.
Art.8 din Cerintele minime de securitate si sanatate in munca pentru utilizarea de catre lucratori a echipamentelor cu ecran de vizualizare aprobate prin HG nr. 1028/ 09.08.2006 cu modificarile si completarile ulterioare dispune ca , folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin pauze sau schimbari de activitate, care sa reduca suprasolicitarea in fata ecranului de vizualizare.

Vedeti si aceste discutii
www.avocatnet.ro/content/for...
Pauzele nu sunt reglementate ca perioada de timp fixata la o anume perioada de lucru efectiv. Pot fi avute in vedere recomandarile medicului specialist de medicina muncii si / sau a medicului specialist oftalmolog. Trebuie avute in vedere riscurile profesionale identificate si evaluate pentru locul de munca/ postul de lucru respectiv.
In HG nr.1028/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare exista prevederi care completeaza pauzele si care pot fi avute in vedere pentru stabilirea la concret a pauzelor. Ma refer la: volumul de munca/ timp efectiv cu ochii in ecran, repartizarea luminii naturale si/ sau a luminii artificiale, umiditatea si temperatura atmosferei de lucru, chiar curentii de aer datorati aparatelor de aer conditionat, performantele tehnice ale aparaturii prevazute cu ecran de vizualizare, etc.
Pauzele depind si de fiecare individ in parte, avand in vedere abilitatile practice ale fiecaruia, claritatea vederii fiecarui individ in parte combinata cu utilizarea de ochelari cu protectie speciala pentru lucrul in fata ecranului de vizualizare si/ sau cu ochelari de vedere.
Toate cele de mai sus stau la baza precizarii din actul normativ - ".... folosirea zilnica a ecranului de vizualizare sa fie intrerupta periodic prin pauze sau schimbari de activitate ...".