Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Acordare diurna
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Acordare diurna

Buna ziua,

Am un salariat ca a fost plecat in deplasare 2 zile , normal trebuia sa primeasca diurna, dar s-a hotarat la nivel de conducere ca nu i se acorda , fiind-i asigurat transport , cazare. masa. Pot lua amenda daca nu-i dau diurna ?

Multumesc.
svisarinescu, utilizator
Nu exista sanctiune directa pentru asa ceva, insa in situatia unui eventual control al ITM-ului vi se poate da ca masura de indeplinit prezentarea dovezii de plata a diurnei.

In situatia in care aceasta masura nu este indeplinita de catre angajator, atunci potrivit art.23 alin.1 lit.b din Legea 108/1999,ITM-ul va poate sanctiona cu amenda de la 5.000 lei la 10.000 lei.