Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Anulare contract ORANGE
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Anulare contract ORANGE

Buna ziua,

As dori sa stiu daca este posibila anularea unui contract cu firma Orange dupa trecerea perioadei minime contractuale desi clauzele contractuale sustin urmatoarele:

"In cazul in care niciuna dintre parti nu notifica in prealabil cu cel putin 30 de zile, celelalte parti, intentia de a inceta Contractul la data expirarii Perioadei minime contractuale sau la data expirarii unei perioade pentru care s-a prelungit Contractul, acesta se prelungeste tacit pe perioade determinate succesive, egale cu Perioada minima contractuala, conform art.1.2 din TCG."

Mi-am dat seama prea tarziu de aceasta clauza (perioada minima luand sfarsit luna trecuta). Este posibil ca Orange sa-mi fi prelungit tacit contractul? Este posibil ca eu sa-l reziliez fara sa platesc acele despagubiri care sunt defapt clauze abuzive?
Il reziliati, iar daca va fac vreo actiune sa platiti despagubirea, invocati ca nu datorati acei bani intrucat sunt solicitati in temeiul clauzelor abuzive.
Superb, multumesc foarte mult pentru informatie!
Contractele prelungite tacit, ca in cazul dvs., inceteaza oricand doreste clientul si fara costuri suplimentare in afara platii abonamentului insa, de regula, cu conditia notificarii inainte cu 30 de zile de data de la care clientii doresc rezilierea.