avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 207 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Prelungire tacita abonament Orange
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Prelungire tacita abonament Orange

buna!
am solicitat (telefonic la relatii cu clientii) rezilierea unui contract de abonament voce si trecerea numarului pe cartela preplatita. abanamentul este iesit din perioada minima contractuala (obligatorie).
dupa 30 zile de asteptare am constatat ca am fost tras in piept, cererea verbala fiind egala cu zero in cazul celor de la orange.
asadar m-am hotarat sa fac cerere scrisa pe care sa o trimit prin fax.
citind Contractul semnat cu Orange Romania aflu (surprins) urmatoarele:

[quot]8. Încetarea Contractului
Contractul poate înceta dupa cum urmeaza:
a) prin acordul partilor;
b) prin reziliere conform art.1.16 din TCG;
c) prin denuntare unilaterala, solicitata de Client, cu un preaviz de cel pu]in 30 de zile calendaristice, si cu
plata de juste despagubiri egale cu valoarea abonamentului înmultit cu numarul de luni ramase pâna la
expirarea Perioadei minime contractuale, conform art.1.17 din TCG. ....


Cautand TCG gasesc un aticol interesant:

[quot]1.2. Prelungirea tacita a Contractului
La expirarea Perioadei minime contractuale, în cazul în care nici
una dintre parti nu comunica celeilalte parti intentia sa de încetare
a Contractului, cu cel pu]in 30 de zile calendaristice înainte de
expirarea Perioadei minime contractuale, Contractul se prelungeste
tacit pentru perioade succesive egale cu Perioada minima
contractuala nefiind necesara nici o alta formalitate.


ESTE LEGALA O ASTFEL DE PREVEDERE (cea de la art 1.2 TCG)?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 07:14, 7 Noiembrie 2012
Da, este legala o astfel de prevedere atata vreme cat partile au fost de acord cu ea si au si semnat pentru aceasta.
E firesc sa se prelungeasca, daca nu s-ar prelungi, ar insemna sa nu mai beneficiati de servicii de cum a expirat contractul, ei n-ar mai avea in ce baza sa va livreze, iar dvs in ce baza sa platiti. Asta nu inseamna ca dvs veti plati in caz de reziliere despagubiri pt lunile ramase din acest " nou" contract, in sarcina dvs ramane doar sa ii notificati cu 30 de zile inainte.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Anulare contract orange VladCarlsson VladCarlsson Buna ziua, As dori sa stiu daca este posibila anularea unui contract cu firma Orange dupa trecerea perioadei minime contractuale desi clauzele contractuale ... (vezi toată discuția)
Reziliere abonament orange fara plata gale ciprian gale ciprian as vrea sa stiu daca pot rezilia contractul de la orange in baza noi legii fara sa le platesc nici un leu (vezi toată discuția)
Probleme la rezilierea contractului cu operator telefonie stc1 stc1 Buna ziua. In februarie 2012 am reziliat un contract de internet cu un anume operator de telefonie prin intermediul ANPC. Adica am trimis un mail cu ... (vezi toată discuția)