Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... nerespectare proiect constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

nerespectare proiect constructie

am construit o casa (parter) si nu am respectat dimensiunile din proiect. adica am facut camerele mai mari. rezultat latime 2,35m in plus si latime 1m in plus. fata de proiect .la simpla vedere nu se observa diferenta, doar daca pui ruleta. am procedat asa deoarece procentul de ocupare al terenului era doar de 30% si daca faceam cum vroiam eu il depaseam si nu primeam autorizatia de construire. Care pot fi consecintele... va multumesc
daca este in mediul rural...si doar daca aveti dusmani dintre prieteni sau de pe la urbanism (primarie) si care sa cunoasca acest detaliu...si daca aveti..nu veti primi procesul verbal de recepţie finala, fără de care nu puteţi întabula casa...primiti amenda pt nerespectarea AC...si o luati de la capat....cu o noua AC etc
depinde de relatia pe care o aveti la urbanism (primaria care va emis AC) care poate sa "nu observe" sau da...:)))))
Ați rezolvat situația?

ciprianradu a scris:

am construit o casa (parter) si nu am respectat dimensiunile din proiect. adica am facut camerele mai mari. rezultat latime 2,35m in plus si latime 1m in plus. fata de proiect .la simpla vedere nu se observa diferenta, doar daca pui ruleta. am procedat asa deoarece procentul de ocupare al terenului era doar de 30% si daca faceam cum vroiam eu il depaseam si nu primeam autorizatia de construire. Care pot fi consecintele... va multumesc