avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 997 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... nerespectare proiect constructie
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

nerespectare proiect constructie

am construit o casa (parter) si nu am respectat dimensiunile din proiect. adica am facut camerele mai mari. rezultat latime 2,35m in plus si latime 1m in plus. fata de proiect .la simpla vedere nu se observa diferenta, doar daca pui ruleta. am procedat asa deoarece procentul de ocupare al terenului era doar de 30% si daca faceam cum vroiam eu il depaseam si nu primeam autorizatia de construire. Care pot fi consecintele... va multumesc
Cel mai recent răspuns: Alexaafr afr , utilizator 13:21, 25 Septembrie 2021
daca este in mediul rural...si doar daca aveti dusmani dintre prieteni sau de pe la urbanism (primarie) si care sa cunoasca acest detaliu...si daca aveti..nu veti primi procesul verbal de recepţie finala, fără de care nu puteţi întabula casa...primiti amenda pt nerespectarea AC...si o luati de la capat....cu o noua AC etc
depinde de relatia pe care o aveti la urbanism (primaria care va emis AC) care poate sa "nu observe" sau da...:)))))
Ați rezolvat situația?

ciprianradu a scris:

am construit o casa (parter) si nu am respectat dimensiunile din proiect. adica am facut camerele mai mari. rezultat latime 2,35m in plus si latime 1m in plus. fata de proiect .la simpla vedere nu se observa diferenta, doar daca pui ruleta. am procedat asa deoarece procentul de ocupare al terenului era doar de 30% si daca faceam cum vroiam eu il depaseam si nu primeam autorizatia de construire. Care pot fi consecintele... va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Distanta intre 2 cladiri ramivam84 ramivam84 am in plan construirea unei case si am la dispozitie o latime a terenului de 7.50m din care 6.50 m o reprezinta latimea casei. as vrea sa stiu ce distanta imi ... (vezi toată discuția)
Am nevoie de autorizații de construcție, aviz și proiect daca in cf este intabulat balconul? Amalia BEDEA Amalia BEDEA Locuiesc la parterul unui bloc de 4 etaje. In CF apartamentului meu este intabulat balcon dar fizic nu este construit. Doresc constructia balconului ... (vezi toată discuția)
Constructie pe teren in litigiu zadryana zadryana buna ziua, vreau sa incep constructia unei case pe un teren care are latimea de 9.75 metri. din aceasta latime, 1,5 metri se afla in litigiu cu vecinul. ... (vezi toată discuția)