Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DISTANTA INTRE 2 CLADIRI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DISTANTA INTRE 2 CLADIRI

am in plan construirea unei case si am la dispozitie o latime a terenului de 7.50m din care 6.50 m o reprezinta latimea casei. as vrea sa stiu ce distanta imi trebuie intre zidul casei mele si proprietatea vecina, avand in vedere ca acel zid nu are nici o usa si nici o fereastra. multumesc anticipat
sunt situatii diferite.daca va intelegeti cu vecina poate da o declaratie notariala prin care isi da acordul sa construiti la "limita de hotar"max.1m intre ziduri cu conditia ca nici dvs.sa nu aveti geam sau usa pe acea parte a casei.
aceste aspecte se stabilesc de catre primarie prin certificatul de urbanism care se obtine dupa depunerea proiectului la primarie
De principiu nu se poate potrivit legii urbanismului, (latimea min.10,5 metri) insa exceptii exista...acordul vecinului.
Raspunsul cel mai bun il puteti obtine de la directia de urbanism si amenajara teritoriului de unde se obtine certificatul de urbanism