avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1039 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie in UE cu copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie in UE cu copii minori

Mama care calatoreste cu copiii minori in UE, are nevoie numai de procura din partea tatalui, sau si de cazier?
Mutumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 22:58, 7 Iunie 2016
Buna ziua,
Parintele care circula in UE cu copii minori are nevoie de "procura' data de celalalt parinte si atat.
Nu se solicita cazier judiciar sau fiscal ca sa treci granita.
Are nevoie doar de procură. Dacă copiii sunt încredințați mamei (custodie exclusivă) nu are nevoie de procură în spațiul UE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Insotirea minorului in afara granitelor romaniei riana riana buna ziua, sunt matusa din partea mamei a minorului de 11 ani. vreau sa merg cu minorul inafara ue, respectiv in turcia, minorul are pasaport individual dr ... (vezi toată discuția)
Scoaterea copilului din tara bIuuu bIuuu Buna ziua Am o nelamurire si as vrea sa ma ajutati: Am o fata de 16 ani care vrea sa mearga la vara in Spania la rude,eu fiind despartita mi-a fos ... (vezi toată discuția)
Iesirea din tara a copilului incredintat definitiv si irevocabil unui parinte GHIGU GHIGU Buna seara! Sunt divortat din 2008 si ambii copii minori mi-au fost incredintati prin hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila. Dupa divort, fosta ... (vezi toată discuția)