Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calatorie in UE cu copii minori
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calatorie in UE cu copii minori

Mama care calatoreste cu copiii minori in UE, are nevoie numai de procura din partea tatalui, sau si de cazier?
Mutumesc anticipat pentru raspunsurile dvs.
Buna ziua,
Parintele care circula in UE cu copii minori are nevoie de "procura' data de celalalt parinte si atat.
Nu se solicita cazier judiciar sau fiscal ca sa treci granita.
Are nevoie doar de procură. Dacă copiii sunt încredințați mamei (custodie exclusivă) nu are nevoie de procură în spațiul UE.