Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... minora de 15 ani insarcinata
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

minora de 15 ani insarcinata

ce se intimpla cu tinarul care a lasat minora de 15 ani insarcinata?nu a fost viol a fost de buna voie
Ar putea fi infractiune si in alte conditii decat ce ati enumerat dvs. dl. tgeorgescu si anume in situatia expusa de mine initial. Si apropo, prostitutia este dezincriminata de mult. Ok?
Da, ok, daca ii era ruda, tutore sau profesor ar fi si atunci infractiune.

Prostitutia a fost dezincriminata dar a apela la prostituate minore este infractiune.
tgeorgescu a scris:
Da, ok, daca ii era ruda, tutore sau profesor ar fi si atunci infractiune.

Bun, ati gasit, bravo =D>

Cat priveste afirmatia ...
tgeorgescu a scris:
Prostitutia a fost dezincriminata dar a apela la prostituate minore este infractiune.

... de unde rezulta ce ati scris?
trandafir2, moderator
Rezulta de aici: [ link extern ]
Pai in citat scrie :

... despre care beneficiarul ştie că este victimă a traficului de persoane ori a traficului de minori,

iar in mesajul dvs. anterior scrie doar :
... dar a apela la prostituate minore este infractiune.

Cu alte cuvinte, cand ati spus "a apela la prostituate minore" ati spus doar atat,
nu ati spus "a apela la prostituate minore, ştiind că este prostituata minora este victimă a traficului de persoane ori a traficului de minori"

Daca as merge pe logica dvs. de exprimare, de ce n-as presupune ca mai are si un cutit in ea si este omor? Ba mai mult, a urmarit-o 3 zile, ca sa se razbune si este omor calificat, s.a.m.d.