Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Modificare COR conform Ordin 123/123/2015
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Modificare COR conform Ordin 123/123/2015

Buna ziua.
Incepand cu 09.03.2015 a fost introdus cod COR pentru postul de asistent medical radiologie, iar incepand cu mai 2016 a fost modificat si Revisalul si au fost introduse noile coduri COR.
Salariatii angajati pe postul de asistent medical radiologie, inainte de modificarea COR, ii inregistram in Revisal pe postul de asistent medical generalist. Acum ca am cod COR si pentru radiologie, o sa le modific si in Revisal.
Intrebarea mea este cu ce data sa fie valabila modificarea:
- cu data angajarii (ei fiind angajati in contractul de munca pe postul: "asistent medical generalist (radiologie)" conform diplomei si Certificatului de membru al Colegiului Asistentilor)
- cu data de 09.03.2015, de cand a fost adaugat in COR codul pentru asistent medical radiologie,
-sau cu data de 01.05.2016, data introducerii in Revisal a noilor coduri ?
Va multumesc pentru ajutor!
Cu data mentionata in actul aditional de modificare .
Multumesc pentru ajutor!

Trebuie facut act aditional? La un alt post, de "agent interventie si paza" s-a schimbat denumirea in "Agent de securitate interventie", pastrandu-se codul COR. Revisalul mi-a modificat singur denumirea la prima modificare pe care am facut-o pentru salariatul respectiva, adica la 01.05.2016 (modificare salariu).

Asistentii de radiologie erau si pana acum angajati tot pe radiologie, doar ca acum am cod COR adecvat. Corect ar fi ca functia sa apara ca asistent radiologie de la data angajarii, lor fiindu-le necesara si vechimea in domeniu, pentru a-si da diverse examene...
Daca totusi ar trebui facut aditional, pot sa trec data de la care este valabila modificarea data angajarii , adica in urma cu 3-5-10 ani?
Puteti sa mentionati acea data .