Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort

Buna seara. V'as ruga sa ma ajutati cu o problema. Am domiciliul in Bucuresti ,dar momentan stau si lucrez in Calarasi. Vreau sa stiu daca pot intenta divortul in Calarasi si cat ma costa intentarea procesului de divort. Multumiri anticipate !
Ioana1275, utilizator
Codul civil stabileste urmatoarele instante competente:
- ultimul domiciliu comun al sotilor;
- daca nu exista un domiciliu comun,ultimul domiciliu cunoscut al sotului parat;
- daca sotul parat este domiciliat in strainatate, la domiciliul reclamantei;

e bine sa va adresati unui avocat sa ii explicati situatia dvs. si apoi sa introduceti cererea la judecatoria care va putea solutiona cererea dvs.
Va multumesc !
Așadar, întrebarea principală este următoarea: unde a fost ultimul domiciliu conjugal al soților?