avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 859 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... divort
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

divort

Buna seara. V'as ruga sa ma ajutati cu o problema. Am domiciliul in Bucuresti ,dar momentan stau si lucrez in Calarasi. Vreau sa stiu daca pot intenta divortul in Calarasi si cat ma costa intentarea procesului de divort. Multumiri anticipate !
Ultima modificare: Miercuri, 8 Iunie 2016
Ioana1275, utilizator
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 21:46, 8 Iunie 2016
Codul civil stabileste urmatoarele instante competente:
- ultimul domiciliu comun al sotilor;
- daca nu exista un domiciliu comun,ultimul domiciliu cunoscut al sotului parat;
- daca sotul parat este domiciliat in strainatate, la domiciliul reclamantei;

e bine sa va adresati unui avocat sa ii explicati situatia dvs. si apoi sa introduceti cererea la judecatoria care va putea solutiona cererea dvs.
Va multumesc !
Așadar, întrebarea principală este următoarea: unde a fost ultimul domiciliu conjugal al soților?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum fac sa divortez mai repede??? raluk2009 raluk2009 Problema sta cam asa m-am maritat acum 5 ani eram si eu mai mica si mai proasta a fost o nebunie dupa o luna de zile ne-am despartit el a plecat pe drumul lui ... (vezi toată discuția)
Divort Ppeugen Ppeugen Care este procedura de divort in caz ca nu ai de unde lua extovarasul,nevazut de 5 ani,fara copii minori,fara proprietati comune?Bineinteles se cauta varianta ... (vezi toată discuția)
Domiciliu comun - resedinta comuna tantzat tantzat Cum se face partajul daca sotii au resedinta comuna (nu domiciliu) in strainatate? (vezi toată discuția)