Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... despre protectia partii vatamate
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

despre protectia partii vatamate

Buna.Inainte de toate nu stiu daca exista in C.p p.,protejarea partii vatamate fata de suspect cercetat penal pentru lovire s au alte violente si amenintarea cu moartea. Deci fratele meu a fost lovit in ziua mare intr un loc public si amenintat cu moartea si alte posibile vatamari.Frate le meu avand martor a suna imediat la serv.112 si sa deplasat imediat org.de politie imediat la fata locului luand masurile prev.de lege.adica inceperea urmaririi penale la cererea ferma a partii vatamate.Insa este o problema..Suspectul are influenta in lumea rau facatorilor,a mai fost condamnat pentru diverse fapte penale,face parte din lumea care provoaca scandaluri,furturi si altele,Fratele meu fiind amenintat cu amputarea picioarelor chiar si cu moartea ar putea cere Org.de urmarire penala s au Instantei de Judecata un fel de protectie s au sa i se interzica a se lua de al s au a discuta cu el atat fata de suspect cat si fata de restul familiei acestuia,Va multumesc si va rog respectos sa mi dati un sfat ce trebuie facut in acest sens. Respecte.Gabriel
Daca este amenintat in continuare sa depuna alta plangere penala, ar fi indicat sa existe martori sau sa incerce sa inregistreze evenimentul.
este plangere penala in curs de cercetare insa suspectul invinuit are influenta asupra borfasilor de lita si partea vatamata poate cere si cui i poate cere sa nu l contacteaze sub diferite forme pe partea vatamata ma refer la ce i din familia lui cat si invinuitul..adica mai precis zis partea vatamata se simte in pericol fata de invinuit si altii care i-ar putea face rau pentru faptul ca a depus planegere in potriva invinuitului..Multumesc.
Buna seara, puteti cere in temeiul art.202, alin.4, cpp, luarea masurii de control judiciar, de catre procuror, iar acesta poate dispune in continutul masurii, respectarea de catre inculpat a urmatoarelor obligatii (alaturi de alte), in temeiul art.215, alin.2, cpp:
b) să nu se deplaseze în locuri anume stabilite de organul judiciar sau să se deplaseze doar în locurile stabilite de acesta;
d) să nu revină în locuinţa familiei, să nu se apropie de persoana vătămată sau de membrii familiei acesteia, de alţi participanţi la comiterea infracţiunii, de martori ori experţi sau de alte persoane anume desemnate de organul judiciar şi să nu comunice cu acestea direct sau indirect, pe nicio cale
;
Lege si posiblitate exista, dar in concret ma tem ca nu se va intampla nimic, dar fiind ca Lovirea sau alte violente, la noi, nu este considerata o fapta grava, astfel incat ...