avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 582 soluții astăzi
Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Cainele de companie si cainii comunitari
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Cainele de companie si cainii comunitari

Detin un caine din rasa Amstaff nu este absolut deloc agresiv. Il plimb in lesa dar fara botnita ca sunt foarte multi caini comunitari in Galati si sunt agresivi .
Mi-am luat amenda 100 Ron fara sa vad vre-un proces verbal .
Toata actiunea sa petrecut in Galati pe faleza dunari ... cand ma legitimat domnul politst local i-am prezentat pasaport . Alaturi de noi mai erau vre-o 20 de caini fara stapan ... mi sa cerut sa parasesc faleza sau sa ii pun botnita .. Eu ce pot face cu caini fara stapan care ma ataca ? Nu de alta dar a fost muscate de multe ori ... nu imi permit sa bag bani in tratamente ca asa cere legea ..Eu o vorba stiu "Mai intai sa meriti apoi sa vrei " asa este si cu legile pentru cainii cu stapan .
Ps: vreau sa depun contestatie si nu vreau sa opresc doar aici, o plangere impotriva legiilor privind animalele de companie
Ultima modificare: Vineri, 10 Iunie 2016
impurero, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 18:11, 10 Iunie 2016
Pentru faptul ca ati fost depistat circuland pe drum public cu patruped talie mare,care obligatoriu trebuie sa poarte botnita,evident ca agentul de politie a aplicat amenda
de la dv ca detinator de caine ,se poate recupera amenda,pe cand de la vre-o 20 de caini fara stapan ...,nu se poate nici aplica si nici achita amenda
Daca apreciati ca detineti motive intemeiate care sa conduca la anulare PV ,aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Botnita in parc pentru caine metis neagresiv 2014 cocolexa cocolexa Buna ziua! Va rog sa ma imi spuneti daca este obligatoriu ca un caine metis (comunitar adoptat care nu face parte din rasele agresive postate pe site-ul ... (vezi toată discuția)
Amenda botnita Mmitsuu Mmitsuu Am primit o amenda de 200 ron pentru ca nu am avut botnita si carnetul de sanatate al cainelui la mine , cainele era in lesa. Sunt la prima abatere si as vrea ... (vezi toată discuția)
În urmă cu 2 zile, părinții mei 85 si 89 de ani,fiind la ... DanielPaval DanielPaval În urmă cu 2 zile, părinții mei 85 si 89 de ani,fiind la plimbare cu cățelul meu(talie medie aprox. 9-10 kg,)au fost agresați....primul cățelul și ... (vezi toată discuția)