Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna seara,

Imi cer scuze ca revin si apelez din nou la bunavointa d-voastra.
Am o intrebare in ceea ce priveste semnarea unui contract de vanzare cumparare al casei parintesti.In urma decesului parintilor,noi,fratii(suntem 3 frati),am facut dezbaterea de mostenire si avem fiecare certificatul de mostenitor.Problema este ca intre timp,unul din fratii mei a decedat.Acesta,are la randul lui 2 copii.Copiii fratelui,sotia acestuia,celalat frate si eu vom putea semna actul de vanzare al casei?Sau vaduva fratelui meu si copiii au de facut si alte demersuri.

Va multumesc mult de tot!
Vaduva fratelui si copiii trebuie sa dezbata succesiunea de pe urma celui decedat.

Apoi pentru a putea vinde casa, va trebui sa semnati toti mostenitorii, inclusiv vaduva fratelui decedat si copii acestuia.
Car3men a scris:

Apoi pentru a putea vinde casa, va trebui sa semnati toti mostenitorii, inclusiv vaduva fratelui decedat si copii acestuia.

Corect partial, caci nu avem de unde sa stim cum se dezbate succesiunea, cine o accepta si cine renunta, adica vaduva si copiii dansei.
Trebuie dezbatuta succesiunea si in urma decesului fratelui dvs.La incheierea actelor juridice de catre minori trebuie avute in vedere prevederile art.40-41 NCC.privind capacitatea de exercitiu.
Va multumesc foarte mult!
S-aveti o zi frumoasa.
Va multumesc mult!