Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua, vreau sa dezbat succesiune cu fratii mei trei la numar din care unul este decedat.Acesta din urma are trei copii.Succesiunea este pe bunurile lasate de parintii nostri. Ce parti trebuie sa chem la dezbaterea succesiunii, si in ce conditii?Va multumesc!
Ii chemați pe frații in viata si pe moștenitorii fratelui decedat.
În condiții amiabile, la notar, iar în condiții de neînțelegeri, la instanță.
Copii fratelui decedat, trebuie sa aiba succesiunea dezbatuta dupa parinti lor decedati?
Dacă fratele a murit înaintea ambilor parintii, nu. Vor veni direct la succesiunea bunicilor, împreună cu unchii si mătușile in viata.
Dacă fratele a decedat după ambii părinți, întâi se va dezbate succesiunea bunicilor, și ulterior vor trebui să dezbată și moștenirea părinților lor.