Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune ...

Buna ziua,
Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune s-a stabilit de comun acord ca toate bunurile(pamant, casa etc) sa fie proprietate comuna adica, fiecare frate are jumatate din mostenire.
Unul dintre frati a murit. Mostenitorii lui sunt fiul si sotia.
Cine are drept de mostenire dupa el daca tot ce are sunt bunuri dobandite prin mostenire de la parinti?
La succesiunea dupa el trebuie sa participe fiul, sotia si fratele in viata sau numai urmasii sai?
Poate fratele in viata sa -si vanda partile fara succesiunea mostenitorilor fratelui mort?
Multumesc.
Mariana Scurtulescu, utilizator
1. Da, mostenitorii fratelui decedat sunt copiii si sotia acestuia ( copiii primesc 3/4 din partea dumnealui si sotia restul de 1/4).
La succesiunea "dupa el" o sa participe doar sotia si copiii acestuia si vor primi cotele de mai sus.
Fratele in viata nu poate vinde fara a dezbate succesiunea in urma fratelui decedat pentru a deveni sotia si copiii acestuia proprietari pe cota dumnealui.
Abia apoi poate vinde toate bunurile/sau o parte, cu acordul sotiei si copilului ( tutorelui acestuia daca este minor).
Fratele in viata poate cere iesirea din indiviziune ( dupa ce sotia si copiii fratelui decedat dezbat succesiunea) si cere atribuirea bunurilor in natura si plata unei sulte catre sotia si copiii celuilalt frate.
Pot face, mostenitorii fratelui mort(sunt plecati in strainatate), 0 procura pentru fratele in viata pentru realizarea succesiunii si mai apoi pentru vanzarea bunurilor comune?
Sa mearga la Ambasada/Consulat si sa faca asta.
Daca nu vor sa vina sa faca succesiunea, cum poate fratele in viata sa-si obtina drepturile(sa vanda partea sa)? Trebuie sa-i cheme in instanta?
Poate cere in instanta dezbaterea succesiunii precum si iesirea din indiviziune ( pentru
asta discutati cu un avocat).
Ar mai fi o variantă dar nu stiu exact procedura...
Ideea este ca mostenirea ( adica atat bunurile ce o compun cat si eventualele datorii) trebuie acceptată printr-o declaratie la notar sau prin posesie, folosire imi scapa termenul juridic) intr.un an de la deces, altfel se poate pierde, se considera ca nu i intereseaza daca nu fac aceste demersuri...
Poate va ajuta cineva cu explicatia legala pentru această "opțiune", de a astepta un an si apoi face demersurile...
Mergeti la un avocapentru consult pe această opțiune daca nu va ajuta cineva aici.