avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 578 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune ...

Buna ziua,
Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune s-a stabilit de comun acord ca toate bunurile(pamant, casa etc) sa fie proprietate comuna adica, fiecare frate are jumatate din mostenire.
Unul dintre frati a murit. Mostenitorii lui sunt fiul si sotia.
Cine are drept de mostenire dupa el daca tot ce are sunt bunuri dobandite prin mostenire de la parinti?
La succesiunea dupa el trebuie sa participe fiul, sotia si fratele in viata sau numai urmasii sai?
Poate fratele in viata sa -si vanda partile fara succesiunea mostenitorilor fratelui mort?
Multumesc.
Ultima modificare: Joi, 20 August 2020
Mariana Scurtulescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Mariana Scurtulescu , utilizator 22:36, 20 August 2020
Multumesc mult pentru sfaturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune - certificat calitate de mostenitor, mandat-imputernicire Epuree Epuree Ziua ziua, Vream sa dezbatem succesinea pe ambi parinti, suntem 5 frati, din care: - un frate mort (predecedat) inaintea ambilor parinti ( la rindul lui ... (vezi toată discuția)
Mostenitor decedat, cui ii platesc datoria? cristinabirche cristinabirche Buna ziua In urma iesirii din indiviziune s-a stabilit sa platesc o suma de bani(sulta) catre fratele meu care a decedat anterior deschiderii ... (vezi toată discuția)
Vanzare apartament mostenit ancacatya ancacatya buna ziua,mama mea este mostenitoarea unui apartament ramas de la parintii ei(bunicii mei),Nu s-au facut nici un act de trecere a apartamentului pe numele ... (vezi toată discuția)