Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune ...

Buna ziua,
Mostenitorii parintilor sunt doi frati. La succesiune s-a stabilit de comun acord ca toate bunurile(pamant, casa etc) sa fie proprietate comuna adica, fiecare frate are jumatate din mostenire.
Unul dintre frati a murit. Mostenitorii lui sunt fiul si sotia.
Cine are drept de mostenire dupa el daca tot ce are sunt bunuri dobandite prin mostenire de la parinti?
La succesiunea dupa el trebuie sa participe fiul, sotia si fratele in viata sau numai urmasii sai?
Poate fratele in viata sa -si vanda partile fara succesiunea mostenitorilor fratelui mort?
Multumesc.
Mariana Scurtulescu, utilizator
Multumesc mult pentru sfaturi.