Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... FURT DE IDENTITATE
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

FURT DE IDENTITATE

Buna ziua .Cineva a reusit sa-mi patrunda -n pc . A duplicat parole de paypal ,ebay ,yahoo ,googl ,sckype. Mi-a spart contul de facebook furandu-mi identitatea .A postat in numele meu conversatii private si cuvinte denigratoare la adresa a doua prietene si la mine ( ca si cum m-as fi denigrat singura).Am, gasit in pc un fisier necunoscut ,cu numele unui grup cunoscut de pe facebook . In el se aflau mai multe scripturi .js. foto ale unor persoane din lista mea si a unor persoane necunoscute. Cum imi pot dovedi nevinovatia si mai ales, cum pot gasi vinovatul .Am schimbat parolele la tot si am pus un nou antivirus ,reinstalat windows -ul .Acel fisier l-am arhivat ,inca nu l-am sters ,crezand ca poate reusesc in vreun fel sa gasesc vinovatul .

Mony2015, utilizator
cred ca cea mai buna solutie ar fi o plangere la politie, in care sa explicati ceea ce s-a intamplat. ei ar putea sa va ajute
Nu va asteptati la mare lucru de la Politie, mai ales daca nu s-a produs nicio paguba financiara. De ce sa dea 50 000 RON de la buget pentru cercetari internationale care la modul cel mai probabil nu vor avea niciun rezultat (se gaseste un IP de proxy de anonimizare sau VPN si mai departe i s-a pierdut urma)?