Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Formulare plangere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Formulare plangere

Cum se formuleaza o plagere catre Oficiul de cadastru? Care este modelul de adresare?
Ati incercat pe site-ul ancpi?
[ link extern ]
B-)
Da. Acolo m-am uitat initial si am mai verificat acum o data (am crezut ca mi-a scapat ceva), insa nu este nimic. Ma intereseaza doar modul de redactare :(
Presupun ca este vorba de o plangere impotriva unei incheieri de respingere a documentatiei de intabulare. Nu exista model standard pentru plangerea respectiva. Dvs. trebuie sa faceti o descriere in fapt a situatiei care a dus la nemultumirea Dvs. si sa invocati temeiul de drept pe baza caruia solicitati remedierea situatiei. Plangerea o puteti adresa OCPI, sau direct instantei. Iata un ...model incomplet (la descrierea in fapt):
Catre,
Oficiul de Cadastru si Publicitate Imobiliara COVASNA
Biroul de Cadastru si Publicitate Imobiliara Sfantu Gheorghe

Ref. la Dosarul …….- Incheiere de respingere nr……

Subsemnata..., cu domiciliul in .....identificata prin.... seria ...Nr...., in calitate de petenta, in temeiul art.50 alin (2) teza 1 , coroborat cu art.33 alin (1) si art. 30 alin (1) din Legea nr.7/1996, republicata, depun prezenta

PLANGERE
impotriva Incheierii de respingere a solicitarii de intabulare nr…/…, plangere prin care solicit :
- anularea incheierii nr....2008 (incheire prin care s-a admis intabularea parcelei cu care exista suprapunere) privind admiterea solicitarii de intabulare avand ca obiect tarlaua.., parcela …cu nr. Cadastral…,Cartea funciara nr…., tarla situata in perimetrul extravilan al…., judetul…., parcela intabulata pe numele….., in urma actului de vanzare-cumparare nr… /…, intervenita intre numitulX,in calitate de vanzator, si Y, in calitate de cumparator;
- rectificarea/modificarea cuprinsului cartii funciare mai sus mentionata pentru a aduce in concordanta inscrierea cu situatia reala a imobilului;
- inscrierea dreptului meu de proprietate in cartea funciara referitor la parcela cu nr.cadastral …, tarla nr…., din Titlul de proprietate nr….. comuna/localitatea ….,
- cheltuieli de judecata (in ipoteza refuzului de solutie tehnica de modificare CF, urmand ca solicitarea mea de intabulare sa fie solutionata de instanta competenta) in sarcina celor care se fac raspunzatori - conform art.24 din Ordin 634/2006 - pentru cunoasterea limitelor imobilului; corectitudinea intocmirii documentatiei cadastrale si corespondenta acesteia cu realitatea din teren si cu actele doveditoare a dreptului de proprietate, precum si pentru atribuirea numarului cadastral, confirmarea suprafetei rezultata din masuratori si integrarea imobilului in baza de date, in ceea ce priveste incheierea nr.../2008, a carei prezumtie de legalitate ma impiedica sa imi inscriu dreptul de proprietate in Cartea funciara,
avand in vedere urmatoarele motive de fapt si de drept:
IN FAPT,
Sunt proprietar/ co-proprietar in indiviziune cu .....asupra parcelei cu nr. de identificare ..., tarla nr.... –...in baza Titlului de proprietate nr....., eliberat in data de ....de Comisia judeteana pentru stabilirea dreptului de proprietate asupra terenurilor si in baza Certificatului de Mostenitor nr.... si a Actului de partaj voluntar succesoral nr......, ambele incheiate la Biroul Notarului Public.......

Punerea in posesie s-a efectuat pe vechiul amplasament, conform prevederilor legale a Legii fondului funciar, respectandu-se intocmai procedura legala privind delimitarile necesare pentru masuratori, stabilirea vecinatatilor pe temeiul schitei, amplasamentului stabilit si intocmirea documentelor constatatoare, comisia luand act de recunoasterea reciproca a limitelor proprietatii de catre vecini, intocmind planurile parcelare pe baza carora s-a validat si eliberat Titlul de proprietate de catre Comisia judeteana. Posesia mi-a fost neintreupta si netulburata pana in anul 2008, cand intre fostul vecin de vest – X si Ya intervenit actul de vanzare-cumparare nr…./ 2008, in urma caruia s-a procedat la inscrierea noului sau drept in cartea funciara, pe baza documentatiei cadastrale intocmita de geodez gradul … NUME , FARA RESPECTAREA SITUATIEI PARCELARE ( SCHITEI DE PUNERE IN POSESIE ) care a stat la baza reconstituirii dreptului de proprietate conform Legii nr.18/1991 a fondului funciar, pentru aceasta facandu-se raspunzatori solidar, conform art.24 din Ordin 634/2006, atat proprietarul, cat si persoana fizica autorizata pentru a efectua masuratorile topografice care stau la baza inscrierilor de carte funciara .(….) FACETI O DESCRIERE IN FAPT AMANUNTITA IN PRIVINTA CIRCUMSTANTELOR NEMULTUMIRII DVS.

De asemenea, datorita suspendarii de drept a art.50 alin.(2) teza doi din Legea cadastrului si a publicitatii imobiliare nr.7/1996 urmare a Deciziei Curtii Constitutionale nr.467/2008, rog ca prezenta plangere sa fie inscrisa in cartea funciara si sa fie inaintata judecatoriei competente, insotita de dosarul complet al incheierii, pe care inteleg sa-l utilizez in probatoriu, alaturi de proba cu martori si expertiza tehnica, toate in cazul in care nu procedati la corectarea erorilor si va mentineti decizia de respingere a solicitarii de intabulare.
IN DREPT,
- CONSTITUTIA ROMANIEI din 21 noiembrie 1991 (*republicata*) – art.51, art.52, alin (2) si alin (7) art.44;
- ORDIN nr. 634 din 13 octombrie 2006
pentru aprobarea Regulamentului privind conţinutul şi modul de întocmire a documentaţiilor cadastrale în vederea înscrierii în cartea funciară;
- ORDIN nr. 633 din 13 octombrie 2006
pentru aprobarea Regulamentului de organizare şi funcţionare a birourilor de cadastru şi publicitate imobiliară
- LEGE nr. 7 din 13 martie 1996 (**republicată**)(*actualizată*)
cadastrului şi a publicităţii imobiliare
(actualizată până la data de 5 iunie 2008*)
- HOTÃRÂRE nr. 1.210 din 29 iulie 2004 (*republicată*)
privind organizarea şi funcţionarea Agenţiei Naţionale de Cadastru şi Publicitate Imobiliară
- LEGE nr. 18 din 19 februarie 1991 (**republicata**)(*actualizata*)
fondului funciar

Depun prezenta Plangere in 4 exemplare originale.

DATA DEPUNERII

...........................

SEMNATURA,
godspeed, utilizator