Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... modalitate calcul pensie pentru munca in acord global
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

modalitate calcul pensie pentru munca in acord global

Buna seara,

Va scriu pentru mama mea / pensionara.
A primit recent decizia cu sentinta civila referitor la recalcularea pensiei conform muncii in acord global (prime, adaosuri salariu, tain).

Prin aceasta decizie i s-a marit pensia cu 7 ron.

De asemenea a primit si buletinul de calcul si a observat faptul ca pentru perioada 1980-1991 sumele din buletinul de calcul coincid cu cele din adeverinta ei pentru munca in acord global, insa din 1991 nu mai coincid.

Punctajul initial cand s-a pensionat era de 1,37435, total puncte: 40,13885.

Dupa sentinta - totalul punctelor este 40,40131 iar punctajul mediu anual: 1,38275.

Suma acordata in plus, respectiv 7 ron i se pare foarte mica, avand in vedere faptul ca are colegi care au avut acelasi salariu si aceeasi vechime cu ea si au primit 180 - 200 ron in plus.

Puteti va rog sa ne spuneti care ar fi modul de calcul.

Spre exemplu pentru anul 1997 conform adeverintei are urmatoarele sume:

ianuarie - 79344
februarie - 26408
martie - 1943
aprilie - 23753
mai - 61670
iunie - 25680
iulie - 13629
august - 58772
septembrie - 9523
octombrie - 43289
noiembrie - 100872
decembrie - 47843

Multumesc,

O seara buna!

R.C.
Nestiind data deschiderii drepturilor nu am tinut cont de indicele de corectie.
Sa aplicam indicele de corectie de 1,07
1,29284x107%=1,38334 punctaj mediu anual
1,28444x107%=1,37435 punctaj mediu anual
In primul caz apare o diferenta de 1,38334-1,38275=0,00059
La acest moment nu influienteaza cu nimic cuantumul pensiei.
Dar intru-un anumit moment poate influienta cuantumul pensiei cu maxim 1 leu

Trecerea de la pensie anticipata la cea de limita de varsta se face din oficiu.
O atentionare a casei locale nu strica.
In rest v-am spus ca pe anul 1997 ati pierdut 0,34496 puncte
0,34496:31,25:0,01104+1,38334=1,39438x871,7=1216 lei
Cat ati pierdut pe total nu stiu.
Multumesc pentru raspuns.

Deci are rost sa merg mai departe cu contestatia. Inseamna ca este o greseala de calcul cel putin pentru un an, in speta pentru anul 1997 luat aleatoriu.

Eu oricum am depus contestatia la casa de pensii locala si as vrea sa stiu daca mai trebuie sa merg si la curtea de apel sau e de ajuns asa?

Multumesc mult.

O zi buna!
Eu v-am spus ca nu am de unde sti cat ati pierdut in total.
Puteti face calcule pentru ceilalti ani, asa cum am facut eu.
Daca puteti dovedi ca este o greseala aceasta se poate rezolva prin revizuire dupa cum urmeaza:

Legea 263/2010

Articolul 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.
In ce priveste procesul nu pot sa va dau sfaturi, eu nefiind jurist.