Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua! In cazul in care am avut concediu fara plata in perioada martie - mai 2016, mai pot beneficia sau nu de concediu de odihna? Daca da, va rog a-mi preciza legea/ articolul in cauza. Multumesc!
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
.....

Art.16 C.mun.
(5) Absentele nemotivate si concediile fara plata se scad din vechimea in munca.
....

Astfel , durata CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
In speta, aveti/veti avea dreptul la CO aferent urmatoarelor perioade :

respectiv