avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1043 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu fara plata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu fara plata

Buna ziua! In cazul in care am avut concediu fara plata in perioada martie - mai 2016, mai pot beneficia sau nu de concediu de odihna? Daca da, va rog a-mi preciza legea/ articolul in cauza. Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:16, 15 Iunie 2016
~ Conținut șters la cerere ~
Art. 145 C.mun.
(1) Durata minima a concediului de odihna anual este de 20 de zile lucratoare.
(2) Durata efectiva a concediului de odihna anual se stabileste in contractul individual de munca, cu respectarea legii si a contractelor colective de munca aplicabile.
.....

Art.16 C.mun.
...
(5) Absentele nemotivate si concediile fara plata se scad din vechimea in munca.
....

Astfel , durata CO se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
In speta, aveti/veti avea dreptul la CO aferent urmatoarelor perioade :
- 01.01.2016 - 29.02.2016

respectiv

- 01.06.2016 - 31.12.2016

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se calculeaza zilele de co? Andrei Gica Andrei Gica Cand calculam numarul de zile de CO la care un angajat ar avea dreptul, ne raportam la intreaga perioada pt care el a fost angajat, sau ne raportam numai la ... (vezi toată discuția)
Concediile de odihna conform noului cod al muncii Didina0 Didina0 Buna ziua, am o nelamurire ...noile modificari in codul muncii la concediile de odihna s-a scos la art.145 pct.2)ca , concediile si citez se acordă ... (vezi toată discuția)
Absente nemotivate, afectarea co rusualexandra rusualexandra Daca in cursul anului un salariat a avut 5 absente nemotivate se scad si din concediu de odihna (adica 21-5 = 16 zile de CO). (vezi toată discuția)