Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Judecatorul poate contacta telefonic partea dintr-un ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Judecatorul poate contacta telefonic partea dintr-un proces pe care il judeca?

Judecatorul poate comunica cu partea din procesul pe care il judeca prin intermediul grefierului, interesandu-se de anumite aspecte ce nu au putut fi clarificate pe baza adreselor trimise la institutii publice?
Este exclus asa ceva, ar fi in afara procedurii civile.Procesul se desfasoara in sedinta publica daca legea nu prevede altfel, in contradictoriu cu partile din proces,duap caz. daca instanta are nevoie de lamuriri poate repune procesul pe rol daca a ramas in pronuntare.Este interzis judecatorului sa ia legatura cu partile din proces.