Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul concediului medical cand esti in somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul concediului medical cand esti in somaj

Buna ziua
As vrea sa stiu si eu cum se calculeaza concediul medical cand esti in somaj tinand cont de faptul ca eu in luna aprilie intre 06 aprilie si 05 mai 2016 am lucrat si am avut un salariu brut de 1250 lei + 22 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon ,iar pe luna aprilie mai precis intre 6 si 31 aprilie am realizat un venit brut de 904 lei conform adeverintei de la firma unde am lucrat pe care m-au pus cei de la somaj s-o completeze, iar somajul este de 406 lei/luna.Somajul l-am reluat cu data de 9 mai 2016.Tot atunci mi-am fracturat piciorul si de la spital mi s-a dat concediu medical din 9 mai pana in 03 iunie si apoi in continuare pana pe 24 iunie.In luna mai ce somaj imi revenea pentru ca postasul a venit azi cu somajul pe luna mai si mi-a adus suma de 223 lei ceea ce mi se pare undeva o greseala. Ati putea sa ma lamuriti daca este corect sau au gresit cand mi-au calculat concediul medical. Mentionez ca lunile martie, februarie,ianuarie 2016, decembrie, noiembrie, octombrie 2015 am fost in somaj cu indemnizatie de 406 lei/luna.
speranta1977, utilizator

1. Baza de calcul pt cm se afla insumand veniturile obtinute de dvs.din salariu brut si val.indemnizatiei de somaj, in ultimile 6luni anterioare cm astfel :
- aprilie 904(sal.brut )
-mart,februarie,ianuarie 2016,decembrie,nov 2015 406x5luni =2030( unde 406lei reprez.ind. de somaj)

Total baza calcul : 904+2030=2934

2.Media zilnica baza de calcul=2934/123 zile =23,853 (unde 123 reprez. nr zile lucrate in cele 6luni )

3.Indemnizatia bruta de cm= 17x23,853x75%=304lei(unde 17 reprezinta nr de zile lucratoare din cm iar 75%procentul de plata in caz de boala obisnuita)

4. CAS (contributie la asigurari sociale)=79lei (2681X35%)X10,5%=98/21*17

5. Indemnizatie cm net=304-79=225lei

Calculul cm pentru luna mai este CORECT!
ContSters391349, utilizator
Ce spuneti dumneavoastra e corect dar omiteti ceva. In luna aprilie venitul brut de 904 lei a fost in perioada 6 aprilie -30 aprilie, in perioada 1aprilie - 5 aprilie am avut indemnizatie somaj de 68 lei pe care nimeni nu o ia in calcul si atunci venitul lunii aprilie nu ar fi doar de 904 lei ci 904 lei salariu + 68 lei somaj deci un venit de 972 lei pe toata luna aprilie.In luna mai concediul medical a fost din 9 mai pana pe 31 mai care reprezinta 17 zile lucratoare din concediul medical asa cum spuneti dumneavoastra, dar am uitat perioada de 1 mai - 5 mai inclusiv cand eu eram salariata si nimeni nu ea in calcul venitul brut si pe aceste 5 zile si nici pe adeverinta pe care am completat-o de la somaj nu s-a cerut venitul si pe luna mai.Ce nu inteleg corect ar fi ca si venitul pe luna mai sa se calculeze la valoarea concediului medical + venitul brut al zilelor lucratoare din luna mai si abia apoi sa ajungem la totalul indemnizatiei de somaj pe care trebuia s-o aduca postasul. Va intreb indemnizatia de somaj va fi tot 223 lei daca luati si cele doua perioade specificate mai sus omise in calcul?
Cele doua perioade omise nu trebuie si ele calculate ca venituri daca au fost platite si concediul medical se stabileste ca medie a veniturilor pe ultimele 6 luni?
Nu cumva perioada de calcul ar fi decembrie 2015 - mai 2016 acestea reprezentand 6 luni.Perioada noiembrie 2015 - mai 2016 reprezinta 7 luni tinand cont ca trebuie acordata indemnizatia la nivelul lunii mai.
speranta1977, utilizator
1.In prima postare nu ati pomenit de faptul ca ati beneficiat de indemnizatie de somaj in perioada 1-5 aprilie si nici valoarea acestei indemnizatii pt a putea sa o adun in baza de calcul a lunii aprilie

2. Pentru perioada 1-8 mai ati avut statut de salariata deci ar fi trebuit sa primiti salariu pt aceste zile de la angajator si nu indemnizatie de cm,urmand ca venitul dvs pe mai sa fie compus din indemnizatie de cm si salariu pt cele cateva zile lucrate din maip care sa-l solicitati de la angajator odata cu lichidarea

Calculul se reface prin adaogarea la baza de calcul a lunii aprile a sumei de 68 lei care nu va influenta in mod semnificativ rezultatul final !
Sper ca sunteti lamurita acum iar daca adresati intrebari si doriti un raspuns exact,aveti grija sa furnizati toate detaliile !

Baza calcul=972+2030=3002; media zilnica=3002/123=24,406; ind.cm brut=17x24,406x75%=311lei; ind. cm net= 311-79=232lei

Deci venitulai va fi cei 232 lei adusi de postas de la somaj reprezentand c/v ind. de cm ,in plus la lichidarea lunii mai ce se face acum in iunie,angajatorul dvs. va trebui sa va puna pe card sau sa va anunte sa ridicati de la casierie salariul pt cele cateva zile ce le aveti lucrate pe mai.
ContSters391349, utilizator
Nu m-ati inteles ,haideti sa o luam altfel .Eu am fost somera cu indemnizatie de somaj de anul trecut din septembrie si pana in prezent doar ca in luna aprilie am intrerupt acest somaj pt ca m-am angat in perioada 06.04.2016-05.05.2016 cu un salariu brut de 1250 lei +22 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon adica 207.02 lei reprezentand bonurile valorice.In decembrie,ianuarie,februarie,martie somajul a fost de 406 lei/luna.In aprilie in perioada 1-5 aprilie mi s-a dat 68 lei somaj + 904 lei salariu brut + 18 bonuri valorice in val.de 9.41 lei/bon adica 169.38 lei bonuri.Acesta a fost venitul meu in luna aprilie.In luna mai mi s-a facut la plecare pe 5 mai lichidarea si am avut un venit brut de 346 lei brut + 4 bonuri in valoare de 9.41 lei/bon adica suma de 37.67 lei bonuri acesta rezrezentand diferenta din 1250 lei si 22 bonuri pe luna lucrata.Dar in mai pe 9 mai am reluat somajul si tot atunci am intrat in cm pana pe 24 iunie.Perioada 6,7,8 mai este inafara angajarii si inafara somajului - fara venit. Din 9 mai pana pe 31 mai sunt 17 zile lucratoare ale cm care trebuie platite si la care se adauga venitul din perioada 1-5 mai de 346 lei brut salariu +37.67 lei bonuri si astfel se ajunge la indemnizatia somajului pe care trebuia sa o aduca postasul.Mi s-a adus 223 lei si nu s-a tinut cont de perioadele de 1-5 aprilie de suma de 68 lei somaj si nici de perioada 1-5 mai de suma de 346 lei salariu brut +37.67 lei bon valorile.Chiar daca in luna mai pe perioada 1-5 mai am luat salariu de la angajator nu trebuie sa se tina cont si de acesta la calculul indemnizatiei de somaj asa cum s-a tinut cont si in luna aprilie. Acestea fiind datele integrale indemnizatia este tot 223 lei?
Stimate utilizator, prima precizare: BONURILE DE MASA NU INTRA IN VENITUL BRUT PE BAZA CARUIA SE CALCULEAZA UN CM !
Ati intrat in cm in data de 9 mai 2016,cf legislatiei in vigoare ,veniturile ce intra in baza de calcul pt stabilirea indemnizatiei de cm ,sunt cele realizate in ultimile 6 luni anterioare lunii mai 2016,deci aprilie,martie februarie,ianuarie 2016,resoectiv decembrie si noiembrie 2015.
In stabilirea bazei de calcul pt cm aferent perioadei 9-31 mai 2016, nu intra niciun venit realizat in luna mai,respectiv aferent perioadei 1-8 mai 2016.(nu conteaza ca in aceasta perioada aveti 3 zile lucrate,respectiv 3,4,5 mai si una ramasa descoperita ,6mai)
-In aprilie daca lucrati toate cele 21 de zile lucratoare,primeati un sal.brut de 1054lei,(banuiesc)dar avand lucrat doar 18 zile ,din data de 6 aprilie pana in 30 aprilie,ati luat doar 904 lei ,in plus ati real;izat si 68 lei din somaj,total venituri aprilie 904+68=972lei
-In martie aveti ind de somaj=406
-In februarie ind somaj=406
-In ianuarie=406
-In decembrie =406
-In noiembrie =406
TOTAL BAZA CALCUL=3002LEIUrmeaza apoi pasii asa cum v-am explicat anterior!
Ceea ce ati primit de la postas nu este c/v ind de somaj ,ci este indemnizatia de concediu medical,abia la sfarsitul perioadei de incapacitate temporara de munca ,deci dupa ce vi se termina si ultima zi de cm incepe sa curga perioada de somaj pt care veti primi indemnizatia de somaj calculata cf reglementarilor actuale in materie
ContSters391349, utilizator