Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cheltuieli judiciare catre stat- unde se platesc?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Cheltuieli judiciare catre stat- unde se platesc?

Trebuie sa plătesc, urmare a unei plângeri în justitie pt NUP, respinsă, suma de 50 lei cu titlu de cheltuieli judiciare avansate de stat:
1. Se plăteste la serviciul de taxe şi impozite?
2. Sub ce formă, adică ce spun funcţionarei de la ghişeu - taxă judiciară sau....?

Mulţumesc.
veti primi de la judecatorie (de la executari penale) o instiintare cu suma, contul si unde puteti plati. ca principiu, veti putea plati la trezorerie, dar si prin posta (care e mai comod). nu uitati dupa ce platiti sa faceti o copie dupa chitanta si sa depuneti (originalul) la judecatorie cu o adresa de inaintare pe care sa luati si numar de inregistrare.
Cheltuielile judiciare avansate de stat se achita la Administratia financiara de domiciliu, iar recipisa de plata a acestora se depune la instanta de executare sau la parchet dupa caz.
In urma clasarii si stabilirii de cheltuieli judiciare, as dori sa cunosc si apoi sa contest cuantumul si destinatia acestor cheltuieli judiciare mult umflate, in cazul meu. Nu am primit (in mod abuziv) referatul de propunere de clasare insa as vrea sa fac cerere pentru obtinerea lui la politia care l-a emis s avad si eu cine a scris si semnat. Mi-l vor da?