avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 384 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Hartuire din partea parchetului Alexandria
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Hartuire din partea parchetului Alexandria

Stimate Doamne, Stimati Domni,
subsemnatul, persoana cu dizabilitati, "am indraznit" sa fac o solicitare catre politia judeteana teleorman in legatura cu un furt de corespondenta - acte procedurale, furt care nu s-a soldat, urmare a conjucturii din instanta, cu prejudicii...
Inspectorul de politie locala (criminalist - am acuzat si fapte cu aspect criminalistic posibile...) desemnat, cu avizul procurorului parchetului Alexandria investit cu solutionarea, a propus sa imi retrag plangerea pe motiv ca nu exista in zona furtului de corespondenta camere de luat vederi care sa il ajute la gasirea faptasului/lor...
Cum am precizat, neexistand la momentul discutiei cu ofiterul de politie locala prejudicii (dar pe care le apreciasem la momentul depunerii plangerii) am retras plangerea. Aceasta se intampla in luna martie sau aprilie anul curent.
Astazi primesc ordonanta de clasare prin care sunt si instiintat ca am de plata suma de 30 lei (treizeci lei) cheltuieli judiciare...
Mai trebuie sa mentionez ca:
1) pana in prezent, incepand din urma cu peste 15 ani, am mai avut plangeri adresate catre parchetul de pe langa judecatoria Alexandria referitoare la furturi de telefoane (ale mele sau sotiei), inselaciuni din partea a terte firme private - toate finalizate cu clasari si neinceperea urmaririi penale: desi unele firme private reclamate, chiar ulterior clasarii parchetului Alexandria (ori chiar a "scoaterii" mele ca vinovat) au revenit si au procedat in sensul solicitarilor mele !!!
2) luna trecuta am recuzat tot parchetul Alexandria pentru clasarea unei plangeri penale, contestata initial catre prim-procurorul institutiei: in prezent in procedura de "Plangere catre judecator de camera preliminara" si in care solicit daune din partea vinovatilor...
3) pana in prezent nu mi s-a pus in sarcina nici o plata a vre-unei sume care sa reprezinte cheltuieli judiciare platibile in cont de trezorerie a statului catre parchet: aceasta se intampla abia in prezent urmare a recuzarii mele a intregului parchet Alexandria...
4) parchetul alexandria mi-a trimis prin posta la finele lunii mai 2019 acte procedurale in timpul cand nu ma aflam la domiciliu, cu mentiunea ca "daca nu este ridicata in termen de... - se considera comunicat"...
- desi m-am prezentat a doua zi si chiar ulterior de mai multe ori la sediul parchetului Alexandria, nu am fost pus nici pana in prezent in posesia respectivei comunicari care pare a avea legatura cu ceea pentru care am recuzat parchetul Alexandria.
5) am sesizat Instanta ca impotriva mea, cu concursul institutiilor statului, s-au produs "infractiuni contra umanitatii" care vor forma un dosar ulterior prezentelor...

Intrebarea mea este:
- apreciind ca impunerea mea (netemeinica = ?) la plata sumei de 30 lei mentionata la inceputul prezentelor randuri nu este altceva decat o turpitudine prin care parchetul Alexandria incearca sa ma hartuiasca si sa ma "sperie", care ar fi calea legala de urmat in contestarea respectivei sume, la ce institutie a statului (as prefera la o instanta de nivelul Curtii de Apel sau ICCJ / exclus Alexandria sau Teleorman - legaturi puternice specific mafiot (!), sau, eventual, la Parchetul General) si in ce temeiuri legale m-as putea adresa direct acestor Institutii, sarind pasi procedurali (contestatie catre prim-procuror parchet Alexandria ?

Cu toata stima !

Alte discuții în legătură

este adevarat ca fiind incorecta aceasta procedura a avocatului ? HQM HQM Sintetizez cat mai pe scurt cazul, care cred eu este o musamalizare de cea mai joasa speta: accident cu victima pe autoruta in zona ... (vezi toată discuția)
Incompatibilitate Just-drept Just-drept La Parchet s-a inregistrat o plangere pentru mai multe infractiuni. Parchetul a defalcat dosarul ce a avut mai multe infractiuni in două părti: 1) - ... (vezi toată discuția)
Plângere împotriva ordonanţei de clasare RECALL RECALL Bună seara, Alfred este numele meu, într-un dosar penal de purtare abuzivă din partea poliţiştilor, şi violenţă în familie, totul s-a întâmplat ... (vezi toată discuția)